Живот и Стил

Ја поттикнува регенерацијата на кожата и ги елиминира брчките: Моќна маска за лице од само 3 состојки

Ја поттикнува регенерацијата на кожата и ги елиминира брчките: Моќна маска за лице од само 3 состојки

Ако имате проширени пори или сакате да направите пилинг со кој ќе ги отстраните мртвите клетки од кожата, тогаш оваа маска е за вас!

Покрај тоа, маската ќе ѝ ја обезбеди потребната влажност на кожата и ќе ја нахрани, што директно влијае на намалување на брчките на лицето.

За припрема ќе ви биде потребно:

– половина шолја мед

– 3 супени лажички свеж исцеден сок од портокал

– 1 лажичка морска сол

Измешајте ги сите состојки во еден сад и маската е спремна за користење. Нанесете на сува, чиста кожа и оставете 15-тина минути да делува, а потоа измијте го лицето со млака вода.

Како оваа маска делува на кожата?

Медот е богат со антиоксиданси и поттикнува регенерација на ткивата. Длабински ја храни кожата и го враќа нејзиниот сјај. Лимонската киселина од портокалот ќе го изедначи тенот и ќе ги ублажи сите флеки на лицето, додека морската сол е задолжена за пилинг и отстранување на мртвите клетки кои го нарушуваат блескавиот изглед.

извор: точка.мк