Живот и Стил

Измешајте шампон со кафе, резултатот е видлив веднаш по миењето

Измешајте шампон со кафе, резултатот е видлив веднаш по миењето

Вие не сте единствените на кои им требаат овие корисни информации! Проверете зошто вреди да додадете малку мелено кафе во омилениот шампон и зошто вреди да се мие косата со „инфузија“ од кафе. Ќе ги обожавате овие трикови!

Талогот од кафе е одличен регенератор за саксии и градини. Можете исто така да ги користите за да исплашите инсекти, да го освежите фрижидерот или да направите природен пилинг за тело. Но, зошто да не го измешате со шампон и да ја измиете косата со неа? Талог од кафе (или обичното мелено кафе) е совршено за обновување на косата.

Маска за коса – зошто вреди?

Малку се зборува за овој вид нега на коса. Во меѓувреме, тоа е третман кој одлично делува на косата. Што можете да очекувате од овој третман? Пет главни предности:

– Совршено ги чисти мртвите клетки од главата

– Ја регулира работата на лојните жлезди

– Може да ви помогне да се ослободите од првутот

– Ја подобрува циркулацијата на крвта, што може да го стимулира растот на косата или да спречи опаѓање на косата

– Додавањето кафе, а со тоа и присуството на кофеин, исто така го стимулира растот на косата.

Како да направите третман за коса и како да го користите?

Маската за кафе се препорачува првенствено за луѓе со потемна коса (лесните прамени на кафе може малку да потемнат). Многу е лесно да се направи. Доволно е да измешате 3-4 лажици мелено кафе или талог од кафе со две лажици шампон и козметиката е подготвена.

Масирајте го пилингот многу нежно во скалпот (долгата коса може да трае подолго). Потоа исплакнете ја косата темелно. Ние веќе не ја миеме косата, вреди да се примени мелем.

Наместо шампон, можете да користите природни производи, како што се вода, млеко, јогурт, па дури и млеко од кокос – во овој случај, сепак, по миењето, потребно е да се шампонира косата. Смесата може да биде и малку збогатена со пр. мед.

Пилинг за коса треба да се користи редовно – еднаш неделно.

извор:курир.мк