Живот и Стил

Изгледа неверојатно и во форма на мафин: Најдобар рецепт за домашна проја

Изгледа неверојатно и во форма на мафин: Најдобар рецепт за домашна проја

Овој рецепт за проја на сите им успева, можете да го измените да биде посен, а сигурно ќе ве воодушеви!

Речиси сите сакаме да јадеме домашна проја. Кога е мека – ѝ нема рамна, а одлична е и со сирење, сланина и млад кромид. Со било кој солен додаток ќе ѝ го збогатите вкусот.

Овој рецепт за проја можете да го модифицирате да биде посен, а и тогаш ќе биде неодоливо вкусен.

Млекото од рецептот можете да го замените со јогурт или вода, или дури комбинирајте ги сите три.

Состојки:

– 3 јајца

– шолја масло (или чаша стопена маст)

– 3 шолји млеко

– 3 шолји брашно

– 3 шолји пченкарно брашно

– лажичка сол

– лажичка прашак за пециво

Подготовка:

Земете ги сите состојки. Истурете ги во плех или калап за мафини, па печете 40 минути на 220 степени. По желба, додадете сусам на врвот, а можете да додадет и чиа семе.

На здравје!

извор: кармин.точка.мк