Живот и Стил

Интернетот полуде по кремаста салата од краставица: Рецептот го прегледале 2 милиони корисници, а е неверојатно лесен и евтин!

Интернетот полуде по кремаста салата од краставица: Рецептот го прегледале 2 милиони корисници, а е неверојатно лесен и евтин!

Освежителна, кремаста салата со краставици и кромид е совршен летен прилог! Одлично оди со секакво месо и риба на скара, а можете да гјао јадете и самостојно доколку сакате полесни оброци.

Оваа салата преку ноќ стана хит на ТикТок, а рецептот го погледнале над два милиони луѓе. Тајната е во едноставноста – сите состојки се лесни за набавка и евтини, а благодарение на зачините, вкусот е беспрекорен.

За да биде салатата совршена, обидете се да ја исечете краставицата што е можно потенко, можете дури и да ја исечете со лупалка за зеленчук наместо со нож.

Потребни состојки:

– 2 краставици

– 1/2 чаша кисела павлака

– 3 лажици вински оцет

– 1 лажица сечкан свеж копар

– 1 лажичка шеќер

– 1/4 лажичка лук во прав

– 1/4 црвен кромид

– сол и црн пипер

извор:курир.мк