Лице в Лице

Инстаграм интервју: Васил Гарванлиев откри како требаше да изгледа сценскиот настап во Ротердам, како ја одбрал песната, каква порака има „You“…

Инстаграм интервју: Васил Гарванлиев откри како требаше да изгледа сценскиот настап во Ротердам, како ја одбрал песната, каква порака има „You“…
фото: мартин трајановски

Поради пандемијата и коронавирусот се откажа 65- то издание на Евровизија кое оваа година требаше да се одржи во Ротердам, Холандија.

Наместо „Евровизија“ ќе има алтернативно шоу кое ќе се одржи на 16 – ти мај.

Специјалното телевизиско шоу нема да има натпреварувачки карактер, но ќе им оддаде значајно признание на сите песни и учесници од 41-та земја, колку што требаше да учествуваат на годинашната Евровизија. Веќе селектираните песни ќе бидат емитувани само во фрагменти, учесниците ќе бидат претставени низ најразлични снимени видео пораки и материјали, но ќе ги видиме и слушнеме и обедините од различни локации низ Европа низ стиховите на познатиот евровизиски хит на Katrina And The Vawes: „Love shine a light“, победничка песна на Евровизија во 1997-мата година.

Васил Гарванлиев со песната „You“ требаше да ја претставува Македонија во Ротердам.

фото: инстаграм/василг

Песната „YOU“ е авторско дело на Невенка Нешкоска, којашто ја создаде музиката, текстот е дело на Невенка Нешкоска, работен заедно со нејзината сестра Калина Нешкоска, како и колешката од „Беркли“, Алис Шредер.

Пејачот деновиве одговараше на прашања на „Инстаграм“ и откри малку повеќе детали околу евровизискиот настап кој требаше да се одржи во Ротердам, кои му се омилени пејачки, што мисли за српските претставнички на Евровизија.

 1. Каква порака има „YOU“?

-Биди свој, биди искрен.

фото: инстаграм

 

 1. Откри ни нешто за сценскиот настап, како требаше да изгледа, што ќе се случуваше на сцената?

фото: Инстаграм

 1. Toп три македонски пејачки?

фото: Инстаграм

 

 1. Доколку догодина бидеш претставник со каква песна би патувал во Ротердам?

-Нова година, нова приказна, нова песна.

фото: Инстаграм

 1. Какви спомени те врзуваат за Златно славејче? Што се има сменето од тогаш до денес?

фото: Инстаграм

 1. Каква кореографија беше спремена за Ротердам?

– Имавме само една проба. Дента кога требаше да се снима корео се откажа Евровизија.

фото: Инстаграм

 1. Дали тоа што лани беше придружен вокал ти ја разби тремата за оваа година?

-Тремата секогаш е таму. Најубавото од лани е да видиш каква е таа луда енергија која можеш само на сцена да ја осетиш.

Таа  беше најголемата лекција и податоци.

фото: инстаграм

 1. Од кои други автори пристигнаа песни на отворениот конкурс?

-Горе – доле сите наши прекрасни композитори 250 +

фото: инстаграм

 1. Што мислиш за нас? Србија, „Hurricane“?

 

фото: инстаграм

 1. Што беше пресудно да ја избереш „You“ за евровизиска песна?

-Песната е модерна со стари македонски мотиви и елементти. Песната е за на сцена. Кога тие девојки сите ќе грмнеа заедно. Мамоооо хаха. Сакавме песна што ќе го крене народот,  многу е лесна и многу инетересна за сценографија.

Инаку, евровизиското шоу ќе може да го гледате утре (16 мај) на МРТ со почеток во 21 часот.

Останати вести од Лице в Лице