Радио Милева
ниже победи

Игор Стефановски е „кралот на ридските патеки“: Иџе е победник и во Чешка (фото)

Игор Стефановски е „кралот на ридските патеки“: Иџе е победник и во Чешка (фото)

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе го освои првото место на трката „Еко Хомо Штернберг“ во Чешка.

Тој во групата три беше најбрз, постави рекорд на патеката во првото возење и на крајот го освои првото место. Ова е уште еден фантастичен резултат за Иџе оваа сезона.

Иџе Стефановски со својот автомобил „Hyundai i30 TCR“ стигна прв на целта со време од 3:18.159, пред Австриецот Ханес Зенц (3:18.748), а третата позиција му припадна на домашниот возач Мартин Јерман (3:20.894).

Иџе ја потврди првата позиција во годинешното натпреварување со нова победа иако имаше мали проблеми со автомобилот пред стартот на главната трка.

Местото број еден по којзнае кој пат му припадна повторно на Иџе, а возбудата и еуфоријата не го нашуштија.

Честитки!

Фото: Принтскрин/Фејзбук/Игор Стефановски – Иџе

Останати вести од Радио Милева