Живот и Стил

Идеја за ручек: Пилешко ќофте во сос од сенф

Идеја за ручек: Пилешко ќофте во сос од сенф

Предлог што да подготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

 • Пилешко бело месо
 • 1 кромид
 • 1 чешне лук
 • Малку презла
 • Сол, бибер, буковец
 • За сос
 • 1 шолја млеко
 • Вода или пилешки бујон
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажичка сенф
 • 200 мл павлака за готвење
 • Кашкавал

Начин на подготовка:

Пропрежете го сечканиот лук, додајте кромид, зачинете и додајте презла. Исечкајте го пилешкото месо, ставете го во сад и додајте ги пропржените состојки и јајцето. Соединете и ако е потребно додајте уште презла.

Во истата тава ратопете го путерот, додајте брашно, промешајте, па сипете млеко и павлака за готвење. Додајте сенф и промешајте, па сипете вода или бујон. Откако ќе зоврие ќофтето и варете уште 7-8 минути. Откако е готово, изрендајте малку кашкавал.

извор: Кајгана