Живот и Стил

Идеја за ручек: Печени тестенини со фета и шери домати

Идеја за ручек: Печени тестенини со фета и шери домати

Брзо и вкусно јадење кое ќе ви се допадне

Состојки:

400гр тестенини
300гр шери домати
300гр фета сирење
3 чешниња лук
Сол
Пармезан за поросување
Свеж магдонос за декорација

 

Подготовка:

Во плех ставете ги доматите и сирењето и покријте ги со масло. Додадете сол и ситно сечкан лук.

Се пече во загреана рерна на 200 степени 30 минути.

Сварете ги тестенините според упатството на пакувањето, а кога ќе се испечат кашкавалот и доматите ставете ги тестенините во тавата.

Добро измешајте сè заедно.

Тестенините поросете ги со свежо сечканиот магдонос и пармезан.

Пријатно!