Живот и Стил

Идеја за брз ручек: Похувани тортиљи со пилешко и спанаќ

Идеја за брз ручек: Похувани тортиљи со пилешко и спанаќ

Предлог за ручек за сите љубители на мексиканската кујна.

Потребни состојки:

 • 4 тортиљи
 • 200 г спанаќ
 • 2 чешниња лук
 • Кумин
 • Чили
 • Сол и бибер
 • 2 јајца

Начин на подготовка:

  • Сварете го спанаќот во солена вода и исцедете го. Исечкајте го пилешкото на коцки и пропржете го на малку масло, додајте сечкан лук, кумин, чини и зачинете, а на крајот додајте и спанаќ.
  • Извалкајте ги тортиљите во изматени јајца и пропржете ги на тава со малку масло од двете страни.
  • Наполнете ги тортиљите со сос од пилешко и спанаќ и послужете ги топли.

извор: Кајгана