Радио Милева
„мало сутра, пишман аџија“...

Иако сега не живее во Македонија и на некогаш популарниот ТВ водител Филе – „Топки“ „му пукна филмот“ од лагите на Заев, па „го подбра на волеј“ (ФОТО)

Иако сега не живее во Македонија и на некогаш популарниот ТВ водител  Филе – „Топки“  „му пукна филмот“ од лагите на Заев, па „го подбра на волеј“  (ФОТО)

По сумирањето на резултатите од локалните избори исходот е ваков: Уште една „дебела“ победа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и уште една „уште подебела“ лага на Зоран Заев, во вид на понудена оставка и од премиер и од партиски лидер, спакувана во  „мало сутра“ ветување! Типично за него и неговиот стил на владење. Веќе видено до сега и од СДСМ и од Заев! ( сетете се на оставката на Фрчковски по атентатот на Глигоров или последната на Филипче по пеколот во модуларната ковид болница во Тетово).

Затоа и последново политичко „салто-мортале“ на Заев не изненадува, напротив, дури многумина и го очекуваа неговото сто пати видено „пу, пу, не важи“! Она што луѓето ги боли, погаѓа, навредува, е најмногу фактот што Заев им ја потценува интелигенцијата. Како во онаа познатата поговорка: „Не ми екриво што ме лажеш, криво ми е што мислиш дека ти верувам“!

Токму оттаму и огромниот револт кај  масата народ кој се створи со „мало сутра“ понудената оставка на премиерот и лидер на СДСМ по дебаклот на локалните…  На половина и повеќе  Македонија и врие. Па дури и на голем број довчерашни СДСМ подржувачи, откако по стоти пат гледаат со кого си имаат работа.Овој пат чашата е прелиена, а се прелива и незадоволството и револтот, најмногу на социјалните мрежи.

Меѓу сите обични луѓе и многумина познати „му кажаа што имаат да му кажат“ на Заев, со свои статуси на Твитер или Фејсбук. Еден од нив токму онака жестоко „му го плеснал в лице“ и нему и на неговата најблиска партиска свита што стоеше околу него додека Заев ја даваша „мало сутра“ оставката пред целата јавност.

Некогаш многу популарниот новинар, автор и ТВ водител Игор Филевски – Филе, попознат како Филе – „Топки“ иако последниве години не живее во Македонија, татковината си ја сака како секој вистински патриот. Токму затоа и нему „му пукна филмот“ од лагите на Заев, па го „подбра на волеј“ муртинскиот „пишман аџија“… Вербално или поточно написмено, со жесток статус на својот Фејсбук.

„Пишман аџија!?
Кон крајот на годината???

Ако, ако… ама тука е и крајот на сите надежи за иднина.
Памтете го денов!
А што се однесува до другото, готово е и со кредибилитетот на сдс, на целиот партиски мемаџмент, администрација, влада, држава…
Прогресивци???
Вие сте обична багра, хохштаплерај, сељачишта, криминално-кванташки муфљузи во ликови на премиер, министри, климоглавци, увлакачи у шупак и класични говеда и магариња кои ја узурпираа и Бихаќка и цела држава.
Криво ми е што ја направивте партијата акционерско друштво на сељачана неписмена. И криво ми е што од денес ќе мораме да стаиме крст на сите симпатии, па сме приморани да си најдеме друг концепт за нашите социјалдемократски убедувања.
Штета.
Се плашев дека доаѓа време во кое ќе пишеме дека ваков секс со народот немало ни во Грујово време, ни пак бате Саше правел, на ваков дрзок, безобразен и арогантен начин.

Им се измочавте и на “протестирам” и на “шарените” и на независните и на симпатизерите и на членовите кои го замрзнаа членството, чекајќи да си заминете од Бихаќка. Чувајте си ги климоглавците и празноглавците, ама и тие наскоро ќе ви го свртат грбот, кога ќе ви снема од трошките.
Но, веќе небитно.
Готово е.
Ваков заеб никогаш никој не ни направил во историјата од постоењето на Република Македонија.
Уште не ми се верува, како се извртеа нештата, од доверба до ваков револт. Ама тоа е, од прекупец сељачиште неписмено, требаше и да се очекува ова.
Ццц каков ужас, каков заеб, какво дупење у здрав мозок… Ужас!“ – им порача Филе на Заев и СДСМ во својата протесна Фејсбук беседа.

Револтот од „мало сутра“ оставката на Заев го следи и мајтапот. Твитерџиите, Фејсбукџиите, Инстаграмџиите… се „откорнаа“ од шеги и зафрканции на сметка на премиерот и неговата фејк оставка.  Еве само една мала „фејк“ илустрација, која колку и да е шеговита и смешна, всушност е сурово реална, „жива вистина“!

Фото: Принтскрин/социјални мрежи

Останати вести од Радио Милева