Радио Милева
Луксуз

Холивудски сон: Погледнете го домот на Нина Сеничар вреден 4,5 милиони долари (фото)

Холивудски сон: Погледнете го домот на Нина Сеничар вреден 4,5 милиони долари (фото)

Тој ја освои телевизиската публика од другата страна на Атлантикот благодарение на серијата „Несигурни“, но се чини дека само улога во вториот дел на „Топ Ган“ го лансираше меѓу ѕвездите.

Џеј Елис седна во пилотската кабина на воен авион Ф-18 и полета високо, па цел филмски свет зборува за него последните недели. Така, по долга и напорна работа, на четириесет години конечно го доби своето парче холивудска торта. Сепак, актерот, роден во Јужна Каролина, на локалната јавност и е попознат како долгогодишната љубов на Нина Сеничар, новосадската актерка и водителка со која на крајот на 2019 година ја доби ќерката Нора Грејс.

Како што растеше семејството, а веројатно и хонорарите на Елис, парот, логично, реши да се пресели во поголема куќа. Скверот Сполдинг, историска населба во Лос Анџелес, познат по раскошните предвоени вили, изгледаше како совршено место за да ја продолжат нивната заедничка приказна.

Во овој тивок и елегантен дел од Западен Холивуд, дизајниран од архитектот Алберт Стар Сполдинг во првите децении на минатиот век, има живи ѕвезди, но и луѓе со стил и вкус кои можат да потрошат два милиони долари, колку што се цените на „просечни“ куќи. Џеј ја избрал полуксузната варијанта, а тоа задоволство го чинело четири и пол милиони долари, пренесуваат американските медиуми и додаваат дека купопродажниот договор е склучен надвор од пазарот. Да напоменеме и дека во непосредна близина има престижни „точки“ во кои секој сака да се пријави: Сансет булевар, Булевар на славните, Мелроуз, булевар Санта Моника …

Вилата е изградена во 1919 година во традиционалниот американски стил Foursquare. Неодамна е целосно реновиран, толку детален што може да одговара на европски хотел со пет ѕвезди, како што го опишуваат агентите за недвижности.

На два ката, со вкупна површина од околу илјада квадратни метри, има три спални соби и исто толку бањи. Фасадата е покриена со бели дрвени лајсни, а тремовите се потпираат на елегантни мермерни столбови. Белата боја и дрвото доминираат во ентериерот – од ѕидови и украсни плочки до мебел и кујнски елементи.

Базенот пред куќата е задолжен за моменти на релаксација, добро заглавен во зеленилото и заштитен со висока жива ограда. Немаше лесно да го забележите доколку одите по улицата, што веројатно беше целта на новите сопственици – што поголема приватност, што помалку љубопитни погледи. Интересни се и киното на отворено, билјард со пијано, мала спа оаза, пространи тераси со поглед на Холивуд Хилс и салон со голем камин.

Бидејќи се наоѓа во заштитена историска зона, куќата „потпаѓа“ под таканаречениот Милс закон. Тоа значи дека на сопствениците им се намалува данокот на имот доколку одлучат да го обноват, со што би се зачувала првобитната структура на објектот.

Доколку планираат да го прошират тимот, а убавицата од Нови Сад неодамна откри дека би сакала да има повеќе, областа во која се преселиле е идеална за многудетно семејство. И додека Џеј Елис, заедно со Том Круз и остатокот од тимот, е зафатен со промовирање на „Маверик“ низ светот, неговиот партнер е посветен на кампањата „Јас се грижам за себе“, која сака да ја подигне свеста кај жените за ракот на грлото на матката.

Таа неодамна ја претстави својата прва книга за деца наречена „Ѕвезда Славица“.

фото:Profimedia