Мегафон
протест

Голем протест на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Скопје: “За обединување против лошата власт и владата која ги загорчува животите на илјадници луѓе“

Голем протест на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Скопје: “За обединување против лошата власт и владата која ги загорчува животите на илјадници луѓе“

ВМРО-ДПМНЕ вечерва, 18 јуни, 2022 г. во Скопје ќе одржи протест за промени преку кој повторно ќе испорача барање за одржување предвремени парламентарни избори.

Протестот под слоганот: „Премногу е – протест за промени“ е најавен со почеток во 20 часот пред зградата на Владата.

Опозициската партија подолг период инсистира на одржување избори, а во Собранието спроведува и активна блокада на активностите.

Одлуката за протестот ја донесе Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на 17-ти минатиот месец, упатувајќи критики до власта за неспособност за соочување со економската и финанансиската криза придружена со постојат пораст на цените и висок процент на инфлација, зголемување на јавниот долг, неефикасна и неодговорна дипломатија за формален почеток на пристапните преговори со ЕУ…

Лидерот на партијата Христијан Мицкоски вчера во видео обраќање по повод роденденот на партијата истакна дека го одбележуваат во знакот на промени.

„Испраќам порака на обединување против лошата власт и владата која ги загорчува животите на илјадници луѓе“, рече Мицкоски.