Радио Милева
повторно „удри“ по бившиот

Гоца Тржан ја отвори душата за зависноста како болест: „Се чувствував очајно, немоќно и безвредно“

Гоца Тржан ја отвори душата за зависноста како болест: „Се чувствував очајно, немоќно и безвредно“

Разводот на Гоца Тржан беше многу бурен, а пејачката долго време не сакаше да ги коментира причините поради кои стави крај на бракот со Иван Маринковиќ. Неодамна за прв пат призна дека минува низ вистински пекол и дека сака само да ја заштити својата ќерка Лена и да и подари безгрижно детство.

‒ Се разведовме затоа што беше безделник кој ми ги прокоцка сите заштеди. Се разведовме затоа што беше пијан. Се разведовме затоа што ме понижуваше и правеше сцени во моменти на пијанство, за што можат да посведочат многу наши пријатели – призна неодамна Гоца и во нејзината емисија „Ако проговорим“ на К1 на тема болест и зависност чиј гостин беше Дејан Станковиќ, кој беше зависник од коцкање.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Goca Tržan (@gocatrzan)

Станковиќ, кој сега води центар за зависност од коцкање, тврди дека нема целосен лек за зависниците, само фактот дали го прават тоа или не. Гоца Тржан тогаш реши да раскаже пример од нејзиниот приватен живот.

– Се сеќавам на мојот случај и чувство, тоа беше невидена беспомошност. Се чувствував очајно, немоќно и безвредно. Не знаев каде да одам. Најчесто одиме на емотивна уцена, „ако не престанеш да пиеш и да се коцкаш, ќе се разведеме“. Најчесто тоа нема никаков ефект. На крајот се разведовме фала богу. Не знам кој е вистинскиот начин. Не можете да одвлечете некого со сила и да му кажете дека мора да се лекува. Го условував. Жал ми е што го избра тој пат бидејќи мислам дека тоа не е негов пат, туку тоа е негов избор. Избрав прво да му помогнам. Кога сфатив дека не сака помош, не гледа дека има проблем, си заминав затоа што имам дете за чување. Секој што имал ваков проблем знае за што зборувам. Она што е најневеројатно во целата приказна поврзана со зависностите е тоа што родителите го минимизираат проблемот – откри Гоца Тржан.

фото:Инстаграм/Гоца Тржан

Останати вести од Радио Милева