Лице в Лице
„Јавноста не знае многу“

„Го прашав Раста кога ќе порасне“: Ана Николиќ за бившиот сопруг, емотивниот статус и тешкиот период

„Го прашав Раста кога ќе порасне“: Ана Николиќ за бившиот сопруг, емотивниот статус и тешкиот период
фотоана николиќ/инстаграм принтскрин

Српската пејачка Ана Николиќ вели дека по нејзина вина е што често била во центарот на скандали и за Блиц.рс открива како и изгледа животот во последната година, кога требаше да издржи многу убави и грди работи.

Годината која ја остави зад себе беше бурна, Ана Николиќ ја одбележа 2020 година затоа што го врати својот изглед, нејзините песни кои ги работеше со Дарко Димитров беа прогласени за едни од најслушаните , но се бореше и со семејните проблеми.

Албумот „Клиника“ го слави својот прв роденден. Кога ќе ги сумирате сите впечатоци за овие 365 дена, кој е најсилниот?

– Мислам дека албумот помина одлично и дека публиката беше воодушевена од песните. Тоа беше мојата цел, да дојде нешто ново по „Лабилне“ што сите ќе го обожаваат. Многу рецензии кажуваат дека завршив добра работа, но подготвив нешто друго што планирам да го објавам.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Nikolić (@ananikolicofficial)

Вие сте повторно во центарот на вниманието на јавноста, како што многумина би рекле. Додека бевте во медиумска илегала, немаше никаков знак или глас од вас, сега читаме за вас секој ден. Дали ви се допаѓа тој вид публицитет?

– Не сакав ништо од тоа. Со години сум на јавна сцена, не ми се допаѓаат многу наслови и приказни што кружат за мене. Кога би можела да бирам, сигурно остро би ги негирала сите тие лаги и би ги бркала по судови за да ја докажам правдата. Како одминуваа годините, сфатив дека сето тоа е минливо. Имаше период кога не давав ниту една изјава за медиумите со години, а потоа не излегов со разни стории по своја слободна волја, кои главно не беа точни. Иако, луѓето се полни со предрасуди кога станува збор за мене, но да бидам искрена, не е дека не дадов причина. Јас сум многу контроверзна личност, мислам дека сум училишен пример.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Nikolić (@ananikolicofficial)

Годината што е зад нас не ве галеше, помина, како што би рекла вашата колешка Цеца, од непријатна до непосакувана. Кое е најтешкото нешто што сте го носеле на рамена?

– Беше сè, за среќа, јавноста не знае многу. Се обидувам да износам сè самостојно со помош на моето семејство, кое отсекогаш претставувало поддршка за мене. Ова сигурно беше тешка година во мојот живот. Воопшто не е пријатно за никој да го повикаат наутро и да му речат: „Бившиот сопруг е уапсен“. Со сето тоа што се случи, победив во многу битки, ослабев и се доведов во линија за девојчиња.

Во тешки времиња, честопати велеше дека Тара те крена. Како би рекле дека таа се разликува од децата на нејзина возраст?

– Мислам дека децата на разведени родители растат многу брзо, или поточно, немаат удобност да бидат оттргнати од се’. Затоа Тара не страда во ниту еден момент затоа што нејзините родители се разведени, напротив, и двајцата се обидуваме да и го дадеме најубавото можно детство. Таа е многу интелигентна, точно знае што сака и не можете да ја измамите или да ја лажете.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Nikolić (@ananikolicofficial)

Како ви изгледаше првиот состанок кога вашиот поранешен сопруг Стефан Ѓуриќ Раста дојде да ја земе вашата ќерка, по четири месеци притвор?

– Емотивно. Плачев цел ден, сè ми проби, затоа што се потсетив на периодот кога татко ми замина, останав рано без него. Ме сакаше безусловно, како и јас. Тој беше дел од мене, мојата душа. Тоа е мојата најслаба точка, сè друго може да ме допре, но јас не ја дозволувам таа рана. Нашиот договор беше да не ја носиме Тара на гости затоа што не сакав детето да доживее траума и слично. Здравјето на нашето дете е најважно за нас, па затоа се водевме од тоа од самиот почеток. Сигурно знаете дека датумот на Раста беше објавен, но јас никогаш не и ветив на Тара кога ќе дојде тато, затоа што морам да го исполнам тоа што и го ветив. Во последните неколку месеци, неколку пати видов недоверба во погледот на Тара. Таа не знае што е смрт, но мислеше дека нејзиниот татко никогаш нема да се врати. Го видов тоа во нејзините очи.

За што разговаравте вие двајца, што си велевте едни на други?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Nikolić (@ananikolicofficial)

– Работиме на тоа да бидеме пријатели, бидејќи и двајцата сме многу слични по карактер и сме експлозивни. Нашиот брак заврши во моментот кога сфатив дека двајцата стануваме се повеќе брат и сестра и се повеќе се оддалечувавме од тоа да бидеме брачни партнери. Му реков кога дојде да ја види Тара: „ Раста, ќе пораснеш ли веќе?“, На што тој се насмеа. Имам одлична врска со родителите на Раста, дури и редовно се слушам со мојата поранешна свекрва,завршува Ана Николиќ за Блиц.рс

Останати вести од Лице в Лице