Радио Милева

Глетката е страшна: Соседот со секира ја удрил во главата поранешната учесничка на „Фарма“ (фото)

Глетката е страшна: Соседот со секира ја удрил во главата поранешната учесничка на „Фарма“ (фото)
фото:Dacebook/schmerz.frequenz.5

“Еден сосед остави неколку канти пред мојата куќа. Кога учтиво го замолив да ги отстрани, тој почна да се заканува со секира во раката. Во еден момент, почувствував удар”, ја започнува својата исповед Хрватицата Марија Прекодравац (30), учесник на реалното шоу „Фарма“ од 2015 година.

Во Загреб, на 9 септември околу 1:15 часот по полноќ, еден 81-годишен маж полесно повредил 30-годишна девојка со остар предмет по вербална пресметка, се вели во официјалното соопштение.

Целата драма започнала во Суседград за ѓубрето, кога Марија ги зеде корпите од пред нејзината врата и ги вратила во дворот на соседот.

– „Ќе те исечам на парчиња!“, Ми викна соседот пред да ме удри со секира во главата – изјави Марија за 24sata.hr и продолжи:

– Само му реков кантите, т.е. ѓубрето, го однесе за рециклирање и се само што се свртив почувствував удар во главата.

Таа не чувствувала болка од шок, само во еден момент ја видела крвта од главата како и тече надолу по лицето. Неколку минути подоцна пристигнало момчето на Марија, кој веднаш повикал брза помош и полиција.

фото:Dacebook/schmerz.frequenz.5

– Пред да пристигне помошта, се обидовме да го запреме крварењето, но не успеавме. Излегов на улица со крвава глава, а потоа се вратив во куќата. Немав добра ориентација – рече поранешената учесничка на „Фарма“.

Мерија вели дека тој сосед е познат дека „сее“ страв и трепет на улицата.

– Јас го познавам тоа семејство уште од дете. Кога ми мавташе со секирата, најпрво помислив дека има малку пијан, не дека ќе добијам секира во главата – рече Прекдравац, која досега била во добри односи со тој сосед.
– Никој не беше на улицата кога ме удри, освен еден постар сосед кој подоцна ми се извини што не влегол меѓу нас – тврди Прекодрац.

Во извештајот на Марија се вели дека дошла во болницата со отворена рана со големина од четири инчи.

– Имам лоша ориентација, рацете ми се тресат и се чувствувам потполно нервозна. Само сакам да бидам во просторија каде никој не ме прашува ништо. За мене е најтешко да се вратам на работа наскоро, иако не се чувствувам подготвена за тоа. Сепак, без пари, никој, дури и јас, не може да живее – признава Марија, која, рече дека исто така чувствува голем страв, бидејќи мора да се врати во соседството.

– Овој човек ме познава целиот мој живот. Па, јас можам да бидам негова внука. Јас сè уште би разбрала дека станува збор за поголем проблем, не заради ѓубрето, удирањето девојка која никогаш не го предизвикала, за мене е целосно неприфатливо. Сè уште сум шокирана “, заклучи Марија со растперерен глас.

Нејзиниот сосед инаку е осомничен за обид за убиство заради нападот.

Останати вести од Радио Милева