Живот и Стил

Генијална техника која делува: Еве како да заспиете за само 2 минути(видео)

Генијална техника која делува: Еве како да заспиете за само 2 минути(видео)

Фитнес инструкторот Џастин Августин сподели „неверојатни“ воени техники на Интернет за тоа како да заспиете за две минути

Како што рече, оваа техника функционира во повеќето случаи, па дури и во многу стресни ситуации.

„Оваа техника беше развиена во армијата за да им овозможи на војниците да заспијат во секое време, на секое место, дури и на бојното поле“, објасни тој.

„Според моите истражувања, ова е развиено главно за пилоти кои мора да бидат 100 проценти фокусирани и да имаат непогрешливи рефлекси, а сите знаеме дека тоа се намалува со недостаток на сон“, истакна младиот човек.

За почеток, вдишете длабоко и опуштете го секој дел од телото – од глава до пети.

@justin_agustin Technique to falling asleep in 2 minutes! Insp. AsapSCIENCE on YT #sleep #fallasleep #insomnia #insomniac #learnontiktok #howto ♬ You – Petit Biscuit

„Започнете со опуштање на мускулите на челото. Опуштете ги очите, образите, вилицата и концентрирајте се на дишењето. Сега спуштете се до вратот и рамената. Погрижете се рамената да не ви се напнати. Спуштете ги колку што можете пониско и држете ги рацете опуштени до вас, вклучувајќи ги рацете и прстите. Додека го правите ова, замислете како топлината оди од вашата глава до врвовите на прстите, а потоа од срцето до вашите прсти. Сега земете длабок здив и полека издишете, опуштајќи ги градите, стомакот, сè до бутовите, колената, нозете и стапалата“, рече тој.

За време на техниката, важно е да се обидете да го исчистите вашиот ум од сите мисли и стрес. За да го направите ова, замислете едно од двете сценарија.

„Лежете во кану на мирно езеро и над вас нема ништо друго освен чисто сино небо“, рекол Џастин.

“Второ – лежите во црна кадифена импровизирана лежалка во темна соба. И, ако во секој момент почувствувате дека мислите ве мачат, повторете ги зборовите:” Не размислувај, не размислувај, не размислувај „10 секунди“, истакна инструкторот, додавајќи дека е неопходно да се вежба секоја вечер шест недели и 96 отсто од луѓето кои ја совладале техниката да заспијат во рок од две минути.

Извор: Курир.мк