Радио Милева
уметничко име

Ѓани откри како го добил прекарот: Сите мислат дека тоа е поради Версаче, но вистината е сосема поинаква (фото)

Ѓани откри како го добил прекарот: Сите мислат дека тоа е поради Версаче, но вистината е сосема поинаква (фото)

Пејачот Радиша Трајковиќ во јавноста е познат по прекарот Ѓани, со кој се прослави и што го издвои од другите колеги, а иако многумина се сомневаа дека името настанало поради Дани Версаче, пејачот неодамна ја откри вистинската вистина за нејзиното потекло.
Малкумина знаат дека главен „виновник“ е хармоникашот Миша Мијатовиќ, кој прв му го дал името Дени, кое никому не му се допаднало, па пејачот морал да реагира.

Имено, откако во далечната 1994 година објави албум како Радиша Трајковиќ, пејачот побара од Мијатовиќ, со кого тогаш соработуваше, да му даде ново уметничко име за неговиот нов албум да помине подобро. Така би и Дени, но за среќа само на кратко.

– Доаѓам дома и велам: „Од сега па натаму се викам Дени“, а чале ми вели: „Сине, биди среќен“, мајками е  е тажна и ми вели: „Сине, можеш ли да го смениш тоа име Дени?“ Знаеш ли дека комшијата има куче што се вика така, да не ни се смее цела улица?“ Тогаш му велам на Миша: „Го заменувам во Ѓани“ – рече еднаш пејачот.

Фото: Принтскрин/Жарко Радованчче/Е Шток

Останати вести од Радио Милева