Мегафон

(ФОТО)Полициско возило удри велосипедист во центарот на Скопје

(ФОТО)Полициско возило удри велосипедист во центарот на Скопје
Полициски автомобил „Шкода Јети“ удри велосипедист на раскрсницата кај Нова Македонија во центарот на Скопје.

Од полицијата велат дека велосипедистот е полесно повреден и по укажаната лекарска помош во ГОБ „Св. Наум Охридски“ е пуштен на домашно лекување.

 Неформалната група на велосипедисти „На Точак“ велат дека полициското возило свртело десно заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедот додека поминувал пешачки на зелено.

Министерство за внатрешни работи Oliver Spasovski ова е еден од низата случаи за кои НаТочак укажува за третманот на полициските службеници кон велосипедскиот сообраќај. Секојдневно сме сведоци на паркирани полициски коли на велосипедска патека, наместо службениците да се ангажираат во казнување на автомобилите кои го практикуваат тоа, тие самите ја загрозуваат безбедноста. Секојдневно сме сведоци на непрописно возење, прекршување правила и прописи од страна на полицијата, дури и кога нема пуштено ротациони светла, но општоприфатено е тоа да се толерира бидејќи – тие се полиција. Имаме системски проблем. Бараме многу посериозен ангажман од МВР заедно со РСБСП за едукација на службениците во однос на велосипедскиот и пешачкиот сообраќај. И ние сме сообраќај рамноправен со останатите, велат од „На Точак“.

извор:Курир

Останати вести од Мегафон