Радио Милева
способна бизнисменка

„Форбс“ ја прогласи најбогатата актерка на светот со салдо кое брои 440 милиони

„Форбс“ ја прогласи најбогатата актерка на светот со салдо кое брои 440 милиони

На листата на најбогати жени во Америка што ја објави магазинот Форбс, Рис Витерспун се најде на 59. место.

Четириесет и седумгодишната Витерспун во последните години се покажа како многу способна бизнисменка.

Прецизната листа на магазинот Форбс ја позиционираше на 59. место на најбогати. Таа е рангирана помеѓу Доли Партон и Барбра Стрејсенд, а нејзината нето вредност е неверојатни 440 милиони долари.

Во 2016 година, таа ја основа медиумската компанија Hello Sunshine, која има продуцирано наградувани филмови и ТВ емисии, вклучувајќи Gone Girl, Big Little Lies, Daisy & The Six и Little Fires Everywhere.

Ја основала и продуцентската куќа „Пацифик Стандард“, сакајќи да обезбеди сериозни филмски улоги.

Го продаде Hello Sunshine во 2021 година за 900 милиони долари. Актерката сè уште поседува околу 18 отсто од компанијата.

Таа, исто така, го основаше литературниот клуб Reese’s Book Club, кој се занимава со зајакнување на кариерата на писателките.

Рис Витерспун е високо платена филмска и ТВ актерка. За ТВ серијата The Morning Show таа заработи 1,2 милиони долари, а за секој филм снимен во периодот од 2001 до 2012 година заработи минимум 15 милиони долари.

Во моментов се подготвува продолжение на филмскиот хит „Blonde from Harvard“ кој би можел да ја направи актерката уште побогата.

Останати вести од Радио Милева