Мегафон
филм

Драма на годината – „TABOO“

Драма на годината – „TABOO“

Мистериозната Bi-Bi-Gray мини-серија “Taboo” (Табу, 2017), создадена е во 19 век. Серијата има големи и звучни холивудски имиња на чело со  Том Харди, кој ја игра главната улога, кој исто така, го има напишано сценариото со неговиот татко, Чипс Харди и Стивен Нејт (познат по серија Бирмигенска група), додека извршен продуцент на серијата, е познатиот режисер Ридли Скот.

Серијата е поставена во светот на британско – американските империјални конфликти во почетокот на 19 век, во која еден човек се обидува да ја надвладее и собори темнината на темните империи, нивната трговија, убиства и територијална алчност.

Акцијата се одвива во Лондон во 1814 година и го следи, James Dalaney, невообичаен и во најмала рака мрачен човек кој по 12 години се враќа од Африка за општо изненадување на сите кои долго време го сметаат за мртов. Тетовиран и несвесен, со вкус на човечко месо во устата и неговото самоуништување на лицето, тој немилосрдно се движи со срцето и решително во обезбедувањето на наследството што го остави неговиот неодамна починат татко. Во прашање е остров Nutka во поранешна Латино Америка, кој што само стана клучна пресвртница за преговорите со Велика Британија и Америка и за утврдување на идните граници на Америка со Канада.

Островот што го наследи ќе направи огромен број непријатели кои ќе бидат зад секој чекор на младиот Џејмс, но  тој ќе мора да се снајде и да ја избегне смртта …

Кога започнува втората сезона на Taboo?

Фановите на Taboo се надеваат дека во следната сезона на мистериозната драма  ќе глуми Том Харди. Но, кога ќе дојде следната серија?

Создавачот на серијата ,,TABOO”  Стивен Најт, потврди дека во моментов ја пишува втората сезона на хит-серијата.

Говорејќи за „Ден на рокот“, Најт откри дека најрано снимањето ќе започне оваа година.

„Јас го правам тоа сега“, рече тој. “Се обидувам да го напишам колку што можам побрзо”.

„Би рекол дека се надеваме дека ќе го снимиме – не знам дали ова треба да биде тајно или не“, додаде тој.

Ние сепак со нетрпение чекаме да ја видиме новата сезоната  и ќе ве информираме за најновиот датум на издавање.

Самиот Том Харди веќе потврди дека ќе се врати како James Dalaney во следната сезона.