Промотер

Fighting Windmills го промовираа новиот албум „An Exercise in Surprise“

Fighting Windmills го промовираа новиот албум  „An Exercise in Surprise“

Скопскиот бенд „Фајтинг виндмилс“ вчеравечер, 26 април, во барот „Менада“  го промовираше својот нов, петти по ред студиски албум насловен „An Exercise in Surprise“.

„Фајтинг виндмилс“ е музички колектив составен од пет високо образувани музичари собрани околу овој проект во 2007 година од кога имаат реализирано пет албумски изданија. Се работи за состав кој за цело време „инвестира“ во истражување нови музички територии внимателно градејќи го својот автентичен музички став и израз. Стилски и жанровски се ослободени од било какви јасни одредници, иако можат да се препознаат разни влијанија од пост-рок, слободен џез, пост-панк и современата класична музика или одредени фолклорни и современи амбиетални варијации.

На новиот албум „An Exercise in Surprise“, покрај веќе востановените насоки, „флертуваат“ и со елементи на современиот скандинавски џез, диско-панк и теми од соло делниците на Чарли Паркер. Генералниот концепт и насловот на албумот се инспирирани од албум на легендарниот квинтет на Кен Вандермарк.

Целиот материјал на албумот е авторско и продукциско дело на членовите на бендот, снимен е во студиото BPM од Младен Павлески, а измиксан и мастеризиран во студиото „Алшар“ од Ивица Јанкуловски. Дизајнот на албумот го изработи гитаристот на бендот Филип Букршлиев – Бука.

 

 

Фотографија на Fighting Windmills.

Албумот беше достапен во облик на луксузно ЦД во ограничен број за време на промоцијата, а од денеска, петок (27 април) албумот ќе биде на располагање за слободно дигитално симнување од профилот на Шарла рекордс“.

„Фајтинг виндмилс“ на 1 јуни ќе настапат на годинешното издание на „Оф-фест“.