Живот и Стил

Евтино и здраво: Намаз од сардини и варени јајца

Евтино и здраво: Намаз од сардини и варени јајца

Ако сакате сардини и варени јајца, ова е идеалниот намаз за вас.

Состојки:

1 конзерва сардини
2 јајца
1 лажица мајонез
1 лажиче сенф
малку магдонос
1/2 глава црвен кромид
1/2 сок од лимон
сол по вкус
бибер по вкус

Подготовка:

Сардините исцедете ги, но оставете малку масло, па изгмечете ги со вилушка и прелијте ги со сокот од лимон.

Додадете пасирани варени јајца, па сенфот, мајонезот и ситно сечканиот кромид и магдоносот.

Измешајте сè, а потоа зачинете со бибер и сол по вкус.

извор:курир.мк