Радио Милева

Еве зошто принцезата Евгенија може да има профил на социјалните мрежи, а Меган Маркел не!

Еве зошто принцезата Евгенија може да има профил на социјалните мрежи, а Меган Маркел не!

Меган Маркел не смее да има профили на социјалните мрежи како што се Инстаграм и Фејсбук, а за тоа постои причина.

Пред да се објави веста за свршувачката за Меган Маркел  и Хари, популарната актерка ги избриша профилите на социјалните мрежи. Тоа мораше да го направи затоа што пред недели таа стана сопруга на принцот Хари, а никој од членовите на кралското семејство не смее да има личен профил.

Така на „Инстаграм“, „Фејсбук“ и „Твитер“ постои профил „Royal family“ кое објавува вести од за членовите на кралското семејство, додека Кејт, Вилијам, Меган и Хари имаат профил „ Kensington Royal”.

Меѓутоа, во март оваа година на социјалните мрежи се придружи принцезата Евгенија, ќерката на војвотката Ферги и принцот Ендрју.

фото:танјуг

За сега, Евгенија е единствне член на кралското семејство која има личен профил,  а многумина се прашуваат зошто таа може да има а Меган не?

Тоа е така затоа што бритаснката монархија воведува нови правила. Така, да Евгенија и нејзината сестра имаат лични профили затоа што покрај тоа што ја претставуваат монархијата, работат и други работи на социјалните мрежи.

My beautiful big sissy!

A post shared by Princess Eugenie (@princesseugenie) on

Останати вести од Радио Милева