Живот и Стил

Еве неколку трикови како да уживате во празничната трпеза без да се здебелите ниту грам

Еве неколку трикови како да уживате во празничната трпеза без да се здебелите ниту грам

Започна за многумина еден од најубавите периоди од годината. Божиќ е сѐ поблиску, куќичките се полни со храна на која е тешко да се одолее, а кога станува збор за уживање во колачи и специјалитети кои Божиќ ги носи со себе – „најлошото“ допрва доаѓа.

Сезоната на празници, меѓу другото, е и сезона во која луѓето имаат тенденција да се здебелат. Иако половина килограм или килограм-два вишок не звучи толку страшно, тоа е дополнителна тежина која повеќето луѓе не ја губат по празниците.

Затоа, дебелеењето за време на празниците е еден од најголемите придонеси за целокупното гоење во текот на годината.

Сепак, добрата вест е дека дебелеењето за време на празниците не е неизбежно. Еве 5 совети кои ќе ви помогнат да не го зголемите бројот на вагата во периодот што следи, без гладување.

Бидете активни со членовите на семејството

Седењето на каучот, гледањето телевизија и уживањето во солени и слатки специјалитети е омилена активност на многу семејства за време на празниците.

Неактивноста може да придонесе за зголемување на телесната тежина, особено кога се изведува во лежечка положба. Обидете се да воведете некои заеднички активности во празничната рутина на вашето семејство кои ќе ви помогнат да ја контролирате вашата тежина, како што е пешачењето, кое е едноставно, ќе ги оттргне вашите мисли од храната и ќе ве поврзе со вашите најблиски.

Бидете паметни кога грицкате

За време на празниците секогаш ни се достапни нездравите грицки како колачињата, а кога ни се толку лесно достапни, поголема е веројатноста да бидеме посклони кон непотребни грицки.

Дома, решете го овој проблем со тоа што не секогаш чувајте ги слатките грицки онаму каде што ќе ви бидат видливи, а внимавајте на вашите навики на работа или на семејните вечери. Ако сфатите дека јадете само затоа што храната ви е достапна, а не затоа што сте гладни, обидете се да се воздржите. Исто така, ако чувствувате глад, понекогаш обидете се да јадете нешто здраво наместо колач, како овошје или јаткасти плодови.

Обрнете внимание на големината на порцијата

Големите порции доаѓаат со големи килограми, затоа внимавајте колку храна ставате во чинијата – Божиќ не значи дека ви треба повеќе храна отколку што обично би сакале.

Бидете свесни што јадете

За време на празниците често јадеме и правиме многу други работи и не внимаваме на количините. Обидете се да јадете без одолговлекување, јадете полека и темелно џвакајте ја храната и подобро ќе го препознаете сигналот на вашето тело дека сте сити и јадете помалку.

Исто така, земете неколку длабоки вдишувања пред јадењето, што ќе ви помогне да се опуштите и да бидете задоволни со храната.

Наспијте се

Недостатокот на сон не е невообичаено за време на празниците и може да предизвика дебелеење бидејќи ненаспаните се погладни, јадат повеќе калории и се помалку активни. Затоа внимавајте на спиењето.

извор: Курир.мк