Радио Милева
за многу години

Eве како нашите познати личности го прославија Велигден (фото)

Eве како нашите познати личности го прославија Велигден (фото)
фото: принтскрин/инстаграм

Православните верници изминатиот викенд го славеа најголемиот христијански празник Велигден- Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос воскреснал од мртвите.

Велигден се одбележува точно на полноќ кога се слави христовото воскресение, а овој празник се поздравува со Христос воскресе –  Навистина воскресе.

По традиција, за Велигден се вапцаат  јајца како симбол на Христовото Воскресение.

Додека минатата година Велигден го поминавме во четиридневен карантин поради пандемијата со коронавирусот, оваа година имавме помалку рестриктивни мерки, а верниците можеа да појдат до црква и да го дочекат Христовото воскресение.

Нашите познати личности, некои празникот го поминаа дома, други во природа, во кругот на блиските членови на семејството и пријателите.

Некои од нив се пофалија со вапцаните велигденски јајца и испратија празнични пораки со желба за мир, здравје и поубави денови.

Во продолжение погледнете како нашите јавни личности го поминаат изминатиот продолжен викенд.

Калиопи

-Со надеж за подобри денови,за повеќе љубов и сочувствување, со верба дека можеме да бидеме почовечни …ЧЕСТИТ ВЕЛИГДЕН!“, напиша македонската дива покрај фотографиите на кои ги покажа вапцаните јајца

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kaliopi (@kaliopi_official)

Tатјана Лазаравеска

Македонската фолкерка која повеќе од пет години живее во Австралија таму и го славеше Велигден. Таа позираше заедно со своето семејство, а во описот напиша:

„Христос воскресна, навистина воскресна“.

фото: принтскрин/инстаграм/татјана лазаревска

Aндријана Јаневска

-Со смрт смртта ја победи и живот ни подари! Христос Воскресе!“, напиша пејачката покрај Велигденската трпеза.

фото: принтскрин/инстаграм/андријана јаневска

фото: принтскрин/инстаграм/андријана јаневска

 

Лила Филиповска

Лила празникот го помина од дома, односно во Турција каде што беше на одмор неколку дена. Но, и отаму се огласи и го честиташе празникот на верниците.

„Среќен празник драги пријатели, за многу години Велигден“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lila (@lilafilipovska)


Елена Стефановска

Водителката на „Живот со стил“, Елена Стефановска продолжениот викенд и Велигденскиот празник го помина во Маврово, а отаму ја покажа Велигденската трпеза и го честиташе празникот.

„Христос Воскресе. Да се радуваме и да Му благодариме!За многу години!“, напиша водителката.

Некои од познатите само ги покажаа вапцаните јајца и велигденската трпеза.

 

Ирена Спировска

фото: принтскрин/инстаграм/ирена спировска

Ноне Неделковска

фото: принтскрин/инстаграм/ноне неделковска

Александра Илиевска

фото: принтскрин/инстаграм/александра илиевска

Сузана Турунџиева

фото: принтскрин/инстаграм/сузана турунџиева

Ристе Ристески

фото: принтскрин/инстаграм/ристе ристески

Наташа Малинкова

фото: принтскрин/инстаграм/наташа малинкова

Сања Николиќ

фото: принтскрин/инстаграм/сања николиќ

Филип Божиновски

фото: принтскрин/инстаграм/филип божиновски

Елена Велевска

фото: принтскрин/инстаграм/елена велевска

Аделина Тахири

фото: принтскрин/инстаграм/aделина тахири

Останати вести од Радио Милева