Живот и Стил

Есенски десерт: Рецепт за пита со тиква и мед

Есенски десерт: Рецепт за пита со тиква и мед

Искористете ја сезоната на тиквата и направете ја оваа вкусна пита.

Потребни состојки:

  • 500 грама кори за пита
  • 1 кг тиква
  • 100 грама мед
  • 2 лажици шеќер
  • 2 лажички цимет
  • 2 ќесички ванилин шеќер
  • масло по потребa
  • шеќер во прав по желба

Начин на подготовка:

Изрендајте ја тиквата и измешајте ја со медот, шеќерот, ванилиниот шеќер и циметот. Секоја кора попрскајте ја со масло, рамномерно намачкајте ја со една лажица фил и завиткајте ја. Повторете го процесот со секоја кора и ставете ја на плех обложен со хартија за печење. Печете ја питата околу дваесет минути, на температура од 180 Целзиусови степени.

извор: кафе пауза.мк