Радио Милева
емотивно

Eмотивно писмо на ќерката на Мерима Његомир прочитано на комеморацијата: „Да имам 100 животи, повторно би те одбрала тебе“

Eмотивно писмо на ќерката на Мерима Његомир прочитано на комеморацијата: „Да имам 100 животи, повторно би те одбрала тебе“

Пејачката Мерима Његомир почина на 20 ноември по кратка борба со канцер на панкреасот, а денес (23.11.2021) ќе биде погребена на Ателјето за заслужени граѓани.

На комеморацијата која се одржува во Радио Белград се обрати Ана Бекута.

-Кога почина Мерима, цела ноќ гледав сники од неа на Јутуб, изјави Ана.

-Мерима и јас не бевме естрадни другарки, бевме вистински другарки. Една убава случка во нејзиниот живот не спои и создаде нераскинлива врска, па дури и да не бевме често знае и да пиевме кафе. Бескрајно сум тажна што ја нема. Морам да станам твој обожавател и да ги поминувам ноќите гледајќи твои видеа. Ти благодарам, изјави Ана, па заплака.

Актерката Светлана Цеца Бојковиќ ја прочита песната која ќерката Јелена ја напишала за Мерима.

-Дојдов кај тебе, свесна сум каде одам, и да имам 100 животи, повторно би те одбрала тебе. Тажно те гледам додека заминувам бидејќи во секоја наша разделба ја чувствувам твојата тага, чувствувам како те стега срцето дури и кога со насмевка се обидуваш да ја сокриеш болката и тагата. Јас се уште знам дека врската меѓу нас е вечна и нераскинлива.

Ќерката на Мерима за роденденот на пејачката напиша писмо кое сега беше прочитано на комеморацијата и ги расплака сите.

-Зборот „сила“ ме следеше низ целиот живот. Силата беше тука додека мајка ми ме учеше што е љубов, беше тука низ сите потешкотии, низ сиромаштијата, секоја солза и секој удар. Силата беше тука кога еден ден мојата мајка ја пронајде душата и се врати на својот пат, беше тука кога раѓаше 4 деца. Можеби ангелите и велеа – „издржи уште малце“. И да не можеше таа, не можев ни јас. И затоа и се поклонувам на својата мајка, таа сила ни ја пренесе и на нас кога не учеше дека љубовта се многу кога се дава. Мамо, кога би пишувале книги за тебе, ниту една нема да ти е достојна. Ти благодарам за најубавиот подарок кој го добив од тебе, нема ништо повредно од животот“ пишува во писмото.

Комеморацијата почна со песната „Јутрос ми је ружа процветала“.

фото: ана паунковиќ/србија данас/принтскрин панчево

Останати вести од Радио Милева