Радио Милева
сакала да оди во кафана

Емотивна исповед на синот на Марина Туцаковиќ по 40 дена од нејзината смрт: Лача откри како изгледале последните денови на текстописецот

Емотивна исповед на синот на Марина Туцаковиќ по 40 дена од нејзината смрт: Лача откри како изгледале последните денови на текстописецот

Текстописецот Марина Туцаковиќ почина на 19 септември, а 40 дена по нејзината смрт, нејзиниот син Милан Лача Радуловиќ проговори за нејзините последни денови и откри непознати детали од нивниот живот.

– Состојбата на мајка ми наеднаш се влоши. Немаше симптоми на ковид, но со месеци беше во лоша состојба, за малку ќе умреше. Имаше прогресија на болеста и ништо повеќе не можеше да се направи. Сите околу неа, татко ми, медицинската сестра и јас, чувствувавме дека крајот е близу. Нејзината физичка кондиција, начинот на кој се бореше, се смири во последните два месеци. Тежината нагло опадна, таа веќе немаше физичка сила колку духовна. Последниот месец сакаше да оди во кафана и сакаше да се дружи со луѓе и така да ги помине последните денови. Таа доби ковид и одеднаш се разболе. Повикав Брза помош, не можев да ги добијам, ме префрлија на различни служби, тоа беше во време кога се случуваше целиот хаос околу короната. Потоа итно беше префрлена во болница, од респиратор на респиратор, не знам колку дена траеше. Тоа беа непроспиени ноќи. Не можев да комуницирам со мајка ми, татко ми беше лош, јас бев лош – во целата таа агонија страдаше мојот организам и мојата емотивна состојба, но и мојот интелект – ја започна својата исповед Лача.

Призна дека е подготвен за најлошото, но до крајот веруваше дека ќе се случи чудо.

-Бев подготвен за најлошото. Шансите не беа добри. Бев свесен дека Марина се откажа во таа борба. Не постои начин да се борите за понатамошен живот”, вели тој во интервју за Нова.

Откако синот на Марина Туцаковиќ бил информиран дека таа починала, тој не можел лично да му каже на својот татко бидејќи бил позитивен на Ковид, па му се јавил по телефон. Исто така, поради целата ситуација со корона вирусот, погребот беше одложен за 10 дена, за да може таткото на Лаца да се опорави и да може да присуствува.

Сеќавајќи се на денот кога Марина лежеше на онкологија, Милан откри дека нејзиниот хумор бил главна линија за одбрана.

-Најмногу се сеќавам на убави работи, дури и на тој процес на лекување. Се сеќавам на нашата фиксна комуникација, кога бев на клиника и се лекував од хероин. Ако се сеќавам на грди работи, само би негувал некој гнев, а потоа би ги обвинувал луѓето, а тоа нема смисла кога се занимавате со креативна работа. Се сеќавам на сè – од мали шеги и некои ситуации полни со хумор. Додека лежеше на онкологија, хуморот и беше главната линија на одбрана. Сè, дури и најлошата вест прифатила реално. Таа никогаш не го загуби својот хумор, кој не штитеше од тага – изјави Радуловиќ.

-Моето лекување беше процес. Долго се одолговлекуваше, неколку години беше зависник од хероин. Во еден момент, моето лекување не беше можно дома. Без мама и тато, но и без мојот психијатар, никогаш не би можел да се излечам. Психијатарот предложи клинички третман и изолација. Тоа беше околу петнаесет дена во приватна клиника. Сите се плашеа за мене. Имаше момент, или ќе одиш лево или десно. Знаевме дека ако немам сила, лесно ќе одам до точката од која нема враќање. Но, со поддршката на Марина и мојата подготвеност да оздравам, успеав. Ми требаше еден месец додека навистина отидов на клиника, а потоа кога заминав, бев излечен. Кога излегов од клиниката се прегрнавме. Во тој период се слушнавме само преку фиксен, бидејќи не беа дозволени посети. Можеш да разговараш само со двајца, јас ја избрав мајка ми и еден со друг. Ужасно ми недостигаше, да го видам нејзиниот карактер. Физички ми недостигаше. Кога ме виде ништо не рече, прво ме прегрна и бакна. Но, таа беше и е среќна.

За потсетување, медиумите пишуваа дека наводно Марина оставила тефтер во кој пишувала кој од естрадните уметници е должен пари за песни и наводно тој ќе го побара долгот.

фото: инстаграм/дамир дервигашиќ/зорана јевтиќ/лука шараќ стору/ драган кадиќ/драгана удовиќиќ/шутерсрок/нова.рс

Останати вести од Радио Милева