Радио Милева
Естрадата со свој став

Елена Велевска за геј парадата: „Не сакам моите деца да гледаат такви работи“ (видео)

Елена Велевска за геј парадата: „Не сакам моите деца да гледаат такви работи“ (видео)

Скопје Прајд 2022 ќе се одржи на 25 јуни, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

Годинешниот слоган на „Skopje Pride“ гласи „Излези за љубов“. Парадата на гордоста во главниот град годинава се одржува по трет пат. Првиот „Skopje Pride“ се одржа во 2019 година, а по една година пауза поради ковид пандемијата, втората парада се случи минатото лето.

Тогаш илјадници поддржувачи се собраа во главниот град на протест против опресивните политики, хомофобијата и трансфобијата, но и да ги прослават надежите за посолидарно и поправедно општество.

Токму на оваа тема тимот на естрадниот магазин „Бекстејџ“ реши да ги праша дел од нашите јавни личности се со цел да дознаат кој е нивниот став околу истото.

Дел ги поддржуваат, но дел од нив се против тоа, велат дека не сакаат нивните деца да ги гледаат таквите работи.

На темава зборуваа: Панчо и Андреј,Елена Ристеска,Некст Тајм, Лозано…

Погледнете:

фото:Принтскрин Јутјуб/Бекстејџ

Останати вести од Радио Милева