Радио Милева
Исповед

Едноставно не му оди: Јелена Ѓоковиќ со неочекувана изјава за татковството на Новак

Едноставно не му оди: Јелена Ѓоковиќ со неочекувана изјава за татковството на Новак

Исповедта на Јелена Ѓоковиќ која неодамна ја даде за српските медиуми е доволна за да се заклучат многу убави работи за нејзиниот сопруг Новак Ѓоковиќ како спортист, сопруг, хуманитарец, но поради сите успеси кои ги постигнува во тие планови, се чини дека како татко не може да постигне се што би сакал, иако тоа не значи дека како тато не е прекрасен и приврзан.

Имено, Јелена раскажа за некои разлики во родителството меѓу Новак и неа, па се осврна на случајот во кој тие имале спротивни мислења кога станува збор за воспитувањето на Стефан и Тара. Исповедта на Јелена Ѓоковиќ открива дека не се договориле најдобро за тоа како да пораснат нивните наследници.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf)

– Моите потешкотии беа тоа што сакав да ги заштитам децата, да им дадам избор сами да одлучат дали сакаат или не да бидат дел од нашиот јавен живот што е неопходно како последица на големиот успех, историски успех што го постигна Новак. Меѓу другото, мојот сопруг можеби нема такво размислување, па мораше да се најде компромис. Тој порасна во услови кога сонуваше да биде сакан, виден, да застане на врвот на светот, за сите да знаат за него, додека јас сонував сосема поинаков сон. Сакав да бидам успешна жена од сенка – ја започна приказната Јелена и додаде зошто Новак можеби не е совршен како татко.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf)

– Новак е навистина прекрасен татко и тоа го прави многу добро, но неговиот капацитет за таква концентрација што ја бараат децата е ограничена бидејќи има премногу обврски и во тој контекст мислам дека сме многу добар тим затоа што е одличен. Задоволство што сум таму и имам помош. Добро знаеме кои се потребите на Новак и сите се вклопуваме во тие потреби. Тоа е помалку гламурозно да се каже, но е вистина и Новак е свесен за тоа. И неговите родители и неговите браќа, сите сме подредени на тој голем успех, светски успех – гласи исповедта на Јелена Ѓоковиќ, а таа потоа додаде дека заедно донеле одлука децата повеќе да не патуваат на сите турнири.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf)

-Децата пораснаа, сакаат да имаат пријатели, сакаат да одат во нивната градинка, да ги имаат нивните рутини, нивниот познат парк, познати локации и да знаат каде се. Новак е некој што пораснал со тој интензитет „брејк топка, меч топка, брејк топ, меч топка“, но се умориме од гледање, менуваме канал за да се одмориме. Нон-стоп е со него, кога се враќа дома гледа на Јутјуб и анализира што се случило на друг натпревар, кој е следниот противник, што прави конкуренцијата, многу е посветен и голем професионалец. И јас го живеев пред да дојдат децата, и ова е нова приказна на која се обидувам да се навикнам и сè уште ја правам понеуспешно отколку што би сакала во смисла да се изморам од многу патувања и да инсистирам на тоа патувањата бидат поретко за да бидат поквалитетни – рече Јелена.

фото:АТА Имиџис/Инстаграм

Останати вести од Радио Милева