Радио Милева
љубов чукна на нивна врата

Еда и Серкан од „Немирно лето“ се во љубовна врска и во приватниот живот: „Лудо се засакавме“

Еда и Серкан од „Немирно лето“ се во љубовна врска и во приватниот живот: „Лудо се засакавме“

Актерите од турксата серија „Немирно лето“, Ханде Ерчел и Керем Бурсин со нивните улоги како Еда и Серкан ја освоија македонската публика.

Тие често беа главна тема во турските медиуми, односно се пишуваше дека нивната љубов не цвета само во серијата, туку и во приватниот живот.

По завршувањето на снимањето на првата сезона од серијата, Ханде и Керем заедно заминале на одмор на Малдивите.

Прво, објавувале поеднични фотогрии. Но, вистински хаос, како и доказ за нивната љубов настанал кога Керем објавил фотографија од женска силуета и во описот напишал: „Преубав одмор, на преубаво место со преубава жена“. Нивните фанови веднаш започнале да коментираат дека таа жена е Ханде.

Подоцна, пак Ханде објавила фотографира од машка силуета и во описот напишала „И ти Б“ и на тој начин било јасно дека му одговорила на Керем..

Потоа, двојката започнале да објавуват заеднички фотографии и ги потврдиле шпекулациите дека се заедно во приватниот живот.

Медиумите пишуваа дека наводно Ханде ја раскинала својата долгогодишна врска со партнерот  Мурат Даликиќ токму поради својот згоден колега.

„Се запознавме четири месеци пред снимањето и тогаш започна карантинот поради пандемијата.Поминувавме многу време заедно и разговаравме преку апликацијата „Zoom“ и се содздаде добра енерија меѓу нас“, изјави Ханде, а нејзиниот колега ја пофали.

„Ханде е многу вредна, а знае да ги забавува и другите. Навистина е прекрасна“.

Нејзината колешка не остана должна да му даде комплимент на актерот, кој во јавноста е познат како голем борец за правата на жените и родовата еднаквост:

– Керем е вреден партнер кој секогаш мотивира, тој е многу концентриран и јас го ценам тоа. Гледајќи ги нашите ликови, секако публиката ќе помисли дека се еден со друг. Тие честопати велат дека сме создадени едни за други – вели Ханде, а Керем додава:

– Можам да ги разберам, но не знам што да кажам. Вистина е дека во овој процес станавме многу блиски и лудо се вубивме. Заради големата доверба меѓу нас, вие гледате ваков вид електрична енергија меѓу нас. Би сакал Ханде да биде некој што ќе остане во мојот живот засекогаш – рече уметникот кој никогаш не би го прифатил проектот ако не беше во согласност со неговите ставови.

Тие имаат заедничка страст, обајцата се за вљубени во уметноста.

Актерската двојка веќе имаше еден заеднички проект со фондацијата „Живот без рак“, а следниот проект го планираат со истата организација. Ханде исто така откри дека размислуваат да се појават заедно на големото платно: „Со сето срце верувам дека која било наша работа ќе оди добро, бидејќи јас и Керем успеавме да создадеме одлична енергија од партнерот“.

Инаку, моменатално во Турција се снима втората сезона на „Немирно лето“.

фото: инстаграм/ Sen Çal Kapımı/Kerem Bürsin/Hande Erçel

Останати вести од Радио Милева