Радио Милева
евоцирање спомени

„Дури сега сфаќам што сум жртвувала“: Драгана Мирковиќ откри досега непознати деатли од љубовниот и брачен живот

„Дури сега сфаќам што сум жртвувала“: Драгана Мирковиќ откри досега непознати деатли од љубовниот и брачен живот

Бракот на Драгана Мирковиќ и Тони Бјелиќ трае повеќе од три децении и навистина одолеа на сите предизвици, а од оваа временска дистанца, периодот кога овој бизнисмен ја запроси познатата пејачка изгледа прилично одамна. Во едно интервју таа се присети на тој момент и изненади многумина со деталите од запросувањето.

– Тоа беше навистина необично. Прекрасно е кога познатото прашање „дали ќе се омажиш за мене“ ќе се постави во романтичен амбиент, но кој вели дека мора да биде така? Прашањето му излета на Тони додека чекавме да запали зелено семафорот, среде некои мои приказни, со насмевка реков „да“ и тоа беше тоа. Мене ми беше интересно, смешно и романтично. Додуша, ќе дадам се од себе еден ден син ми да не ја запроси идната сопруга на семафор – низ смеа изјави пејачката, но бракот на Драгана Мирковиќ во текот на сите овие години докажува дека оние бракови кои започнуваат на необични темели понекогаш се подолготрајни од оние со класични романтични приказни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dragana Mirković (@dragana_mirkovic)

– Во првите шест месеци од нашето запознавање разговаравме многу бидејќи јас живеев во Белград, а тој во Виена. Беа часови и часови телефонски разговори, за време на кои сфативме дека зборуваме на ист јазик. Можете да замислите колку не чинеше, бидејќи меѓународните разговори беа многу скапи – низ смеа изјавила и Драгана, а бракот на Драгана Мирковиќ не бил толку лесен како што изгледа денес.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dragana Mirković (@dragana_mirkovic)

– Факт е дека ја напуштив Србија поради љубов, но воопшто не ми беше лесно да се одлучам на таков чекор. Од убава куќа отидов на педесет квадрати. Иако имал компанија, Тони не бил заинтересиран да си оди дома, туку да вози супер автомобил. Вистински човек размислува. Сепак, тоа ми беше најмалиот проблем. Кога отидов во Виена, ја напуштив мојата земја, семејството и кариерата. Можеше да се случи никогаш да не се вратам на сцената. Дали сфаќате колку ризикував? Сега, кога ќе се сетам на тој период, сфаќам колку сум била храбра – изјавила пејачката, а пренесува Стори.рс

фото:Инстаграм/Драгана Мирковиќ

Останати вести од Радио Милева