Радио Милева
(не) секоја круша под круша паѓа...

Дознајте кој ги наследил своите познати родители, а чии деца од естрадната сцена бегаат како „ѓавол од крст“? (ВИДЕО)

Дознајте кој ги наследил своите познати родители, а чии деца од естрадната сцена бегаат како „ѓавол од крст“? (ВИДЕО)

Како и во останатите професии така и на српската естрадната сцена, многу деца на познати родители го следеа својот професионален пат во желба да постигнат дури и мал дел од нивниот успех.И додека некои успеаја толку многу што дури и ги надминаа родителите, други лесно се откажаа од музиката и се посветија на други професии.

Ќерката на фолк пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ тргна по патот на својата мајка. Анастасија Ражнатовиќ објави неколку поп песни кои набрзо станаа хитови и станаа неизбежен репертоар на секој локал.

Ќерката на Миле Китиќ и Марта Савиќ, Елена, наследила раскошен талент од родителите.Таа е родена во Хановер, има 25 години и за разлика од нејзините родители кои изведуваат народна музика, избрала поинаков музички правец и се нашла во R’n’B и рап музиката каде го изградила своето име.

Марија Шерифовиќ потекнува од музичко семејство, а талентот го наследила од една од најпознатите пејачки на народната музика Верица Шерифовиќ.Марија ја започна својата кариера во 2003 година, кога го издаде својот прв албум „Нај, најдобро“.На нашата естрада уште од почетокот се истакна со своите неверојатни гласовни способности кои и донесоа успешна кариера, а денес може да се пофали дека е најдобрата жена вокал во регионот, чии траки ретко кој може да ги пее како неа.

Ќерката на легендарниот Шабан Шаулиќ, Илда ги освои срцата на публиката со својата убавина, нежност, но и со талентот што го наследи од нејзиниот покоен татко.Самиот Шабан редовно истакнуваше колку се гордее со Илда, и дека таа е негова миленичка.

Не е изненадување што и ќерката на Гоца Божиновска и композиторот Раде Вучковиќ е пејачка, со оглед на тоа што нејзините родители се музичари.За разлика од другите деца-пејачки, кои вообичаено стапуваат на сцената објавувајќи синглови, Јелена на сцената зачекори во 2010 година, натпреварувајќи се во „Ѕвезда Гранда“.

Уште една ќерка на познат родител што се натпреварувала во „Ѕвезда Гранда“ е Александра Стојковиќ Џиџа, чиј татко е познатиот хармоникаш и композитор Драган Стојковиќ Босанац.Иако не беше најзадоволен од нејзиниот избор на професија, тој лично ја судеше сезоната во која таа се натпреваруваше.

Никола Роквиќ тргна по стапките на својот татко, и докажа дека чип не паѓа далеку од дрвото.Својот неверојатен глас и талент го наследил од починатиот фолк пејач Маринко Роквиќ.Имитирајќи го својот татко, Никола на почетокот на кариерата пееше народни песни, а потоа се одлучи за малку помодерен поп правец. Неговиот брат Марко не беше толку успешен како Никола, иако неговиот талент е исто така непобитен.

Стефан Живојиновиќ, постариот син на Лепа Брена и Боба Живојиновиќ, пред две години се откажа од пеењето, иако има прекрасен талент.

Ксенија Кнежевиќ, поранешната членка на групата „Ураган“, е ќерка на познатиот пејач Ненад Кнежевиќ Кнез, кој секогаш е тука да и дава совети.

А ќерката на Кеба, Наташа Којиќ, тргна по стапките на својот татко, па дури се појави на Beovision и ги имаше сите шанси да стане една од најуспешните локални пејачки, но замина во Америка.

Ќерката на Саша Поповиќ и Сузана Јовановиќ, Александра Поповиќ никогаш не се експонира јавно.Таа не ја интересира светот на шоу-бизот и забавата како таков, туку повеќе ја интересира работата зад камерата.Иако нејзиниот татко е еден од најмоќните личности на српската јавна сцена, кој многумина од денешните пејачи ги направи ѕвезди, се чини дека Александра не сака да ги користи привилегиите што би можел да и ги даде, туку напротив си го трасира самата сопствениот пат.

Што работат децата на  познатите ѕвезди, кој ги наследил своите познатите родители, а чии деца од естрадната сцена бегаат како „ѓавол од крст“, погледнете во видеото (КЛИКНИ ТУКА):

Останати вести од Радио Милева