Живот и Стил

Домашна маска од две состојки, имајте густа и бујна коса

Домашна маска од две состојки, имајте густа и бујна коса

Направете едноставна маска за коса од две состојки која ќе направи вашата коса да биде погуста.

Потребни ви се црвен кромид и мед.

Кромидот исчистете го и исчедете го неговиот сок, а потоа додадете лажица мед и промешајте.

Нанесете ја оваа смеса на косата и масирајте го темето. Оставете да делува од 15 до 30 минути, а потоа исплакнете.

Освен овој трик, важно е да ја миете косата со шампон без сулфат. Користете шампон кој содржи витамини и билни додатоци.

Важно е додеја ја миете косата да го масирате темето бидејќи на тој начин поттикнувате покриеност на тој дел од главата. Косата треба да ја миете на три дена, а доколку побрзо ви се масти и треба да ја миете почести тогаш користете поблаги шампони, а балсам ставете само на краевите.

Кокосовото масло е исто така мелем за косата и се советува да го ставате барем еднаш неделно.