Живот и Стил

Домашна крема за лице: Ги брише брчките и ја затегнува кожата

Домашна крема за лице: Ги брише брчките и ја затегнува кожата

Домашниот крем за лице се базира на природни состојќи и одговара за сите типови ан кожа. Освен што ги намалува брчките, таа смирува, хидрира и го зацврстува нејзиниот тонус и структура.

Како старееме, кожата природно ја губи својата еластичност, поради што се појавуваат мали линии кои понекогаш ни најскапата козметика не може во целост да ги отстрани.

Сепак, во последно време еден домашен и сосема природен крем дава фантастични резултати, како што се хидрација, намалување на брчки и успорување на стареењето на кожата.

Кремот се подготвува дома, а тоа што треба да се нагласи е дека нејзините состојќи се сосема природни.

Резултатите се видливи веќе после седум дена.

Состојќи:

1 лажица бадемово или маслиново масло

1 жолчка

1 лажичка мед

2 лажички вазелин

Подготовка: Стопете го вазелинот на водена пареа. По неколку минути постепено додадете ги состојќите и постојано мешајте додека не се направи хомогена смеса. Добиената смеса ставете ја во кутија од некоја стара крема.

Употреба: Домашниот крем ставајте го на кожата со нежни движења. По половина час извадете го кремот од лицето.

Смесата чувајте ја во фрижидер.

извор:нетпрес.ком.мк