Љубов и Секс
мажи, учете

Долга предигра и уште 5 совети за посилен и подолг оргазам (18+)

Долга предигра и уште 5 совети за посилен и подолг оргазам (18+)

Доживувањето задоволувачки оргазам е важен аспект за сексуалната благосостојба… но како да биде поинтензивен?

Додека оргазмот може да варира по интензитет и времетраење од личност до личност, постојат техники и стратегии кои можат да помогнат да се зголемат силата и времетраењето на ова еуфорично искуство.

Физиолошки, оргазмот се карактеризира со серија ритмички контракции во карличниот регион, обично придружени со пријатно чувство и ослободување на напнатоста. Овие контракции ги вклучуваат мускулите на карлицата, матката и анусот, како и ослободување на зголемена сексуална напнатост и ослободување на ендорфин, кои придонесуваат за интензивно чувство на задоволство и еуфорија.

Неколку совети што ќе ви помогнат да доживеете посилен и подолг оргазам:

Истражете го вашето тело
Разбирањето на сопственото тело и она што ви причинува задоволство е клучен чекор кон постигнување посилни и подолги оргазми. Одвојте време да ги истражите вашите ерогени зони – и сами, и со партнерот.

Експериментирајте со различни видови допир, притисок и стимулација за да откриете што е најдобро за вас. Оваа самосвест ќе ви овозможи ефективно да ги пренесете вашите желби и преференции.

Дајте приоритет на предиграта

Подолгата предигра може значително да го подобри квалитетот на вашите оргазми. Поминете доволно време на активности како што се бакнување, галење и орална стимулација.

Ова не само што ја зголмеува возбудата, туку и го зголемува протокот на крв во пределот на гениталиите, интензивирајќи ги сензациите и доведува до помоќни оргазми.

Комуникација и поврзување

Отворената и искрена комуникација со вашиот партнер е од суштинско значење за исполнето сексуално искуство.

Разговарајте за вашите желби, фантазии и преференции за да се осигурате дека и двајцата се чувствувате удобно и задоволно.

Градењето емоционална и физичка врска со вашиот партнер може да го подобри целокупното сексуално искуство, правејќи ги оргазмите поинтензивни и исполнети.

Експериментирајте со различни пози

Испробувањето на различни сексуални пози може да обезбеди нов опсег на сензации и да ги интензивира оргазмите.

Некои положби може да овозможат подлабока пенетрација или зголемена стимулација на клиторисот.

Истражувајте различни пози со вашиот партнер за да најдете што е најдобро за вас.

Техники на внимание и релаксација

Да се биде ментално присутен и опуштен за време на сексуалната активност може да го зголеми интензитетот на оргазмот.

Вклучувањето во вежби за свесност или релаксација, како што се длабоко дишење или медитација, пред и за време на односот може да помогне да се намалат стресот и анксиозноста, што ќе ви овозможи целосно да се фокусирате на пријатните сензации и да постигнете помоќни оргазми.

Користете играчки

Вклучувањето на играчките во сексуалниот однос може да ја промени играта кога станува збор за интензитетот на оргазмот.

Вибраторите, на пример, можат да обезбедат насочена стимулација на одредени ерогени зони и да ги подобрат сензациите.