Радио Милева
проговори за нејзиниот избор

Дизајнерката Верица Ракочевиќ се потсети на претходните бракови и откри каков родител била (фото)

Дизајнерката Верица Ракочевиќ се потсети на претходните бракови и откри каков родител била (фото)

Дизајнерката Верица Ракочевиќ со години е во среќен брак со Вељко Кузманчевиќ, а сега во една емисија се присети на претходните бракови.

Можам да ви раскажувам многу приказни, но најискрено и најреално е дека ми се случија големи работи во животот без моја свесна одлука… Вклучувајќи кариера и изборот на партнер, вклучувајќи многу. Изгледа прилично неинтелигентно, прилично инфантилно, но не е воопшто. Кога се омажив за прв пат, имав дваесет години – истакна Верица, а потоа додаде дека со задоволство се сеќава на сите нејзини бракови:

Убаво ми е кога се присетувам на секој брак… јас се заљубив, а тој што го сакам ме праша дали сакам да се омажам, јас реков да, без воопшто да размислувам дали имаме стан или како ќе јадеме како ќе живееме, каде ќе живееме… Се сакаме, сакаме ли, сакаме … Мислам дека сите мои деца се родени од голема љубов, и навистина,  не знам со какви препреки и да се соочат во животот, љубовта од која се родени ќе ги води.

Верица раскажала и дека на многу млада родила ќерка била неискусна, поради што добила и критики од лекарите.

– Бевме доста млади, бевме деца. Се сеќавам кога првпат ја однесовме Елица на преглед кога имаше два месеци, и ставив капа на главата, и облеков чевли на нозете и фустан, а докторот рече: „Те молам, донеси ми ги родителите, што правите, каде му се дозволува на двомесечно дете да има чевли и вака да му висат нозете“. На дваесет години бев на нивото на денешното единаесетгодишно девојче. Се заљубивме како деца, се венчавме како деца и се разделивме како возрасни, мислам на начинот на кој се разделивме. Па, секое раскинување боли, но доброто раскинување е секогаш подобро од лошиот престој заедно. Секогаш. Така, кога се заљубив во мојот втор сопруг, тоа едноставно се случи. Сите беа против нас, бидејќи класните разлики беа големи, нема да навлегувам во детали, но се заљубивме, се венчавме – изјави таа.

Ракочевиќ се присети и на разликите меѓу неа и нејзиниот сопруг, кои на крајот доведоа до развод.

– Или сам удираш во ѕид или леташ, но леташ сам. Од тој брак има две прекрасни деца Милена и Милорад и тоа траеше еден период. Почнавме да се качуваме по истите скали, а потоа едната скала брзаше нагоре, а другите се движеа побавно, можеби и малку застанаа. Сето тоа се разлики кои се последица на мојот избор. Одам со срце без размислување, без разлика колку години имам, и тогаш во животот не ми се случува токму тој модел што го имам пренесено од моето детство, не ми се случува моделот на татко ми, туку тогаш земам над моделот на мајка ми. Навистина сум многу среќна со моите деца, задоволна и пресреќна – изјавила Верица во една емисија.

Фото:Принтскрин/Инстаграм/Тв Пинк

Останати вести од Радио Милева