Живот и Стил

Дишете полесно: 4 евтини идеи што ги заменуваат навлажнувачите на воздух

Дишете полесно: 4 евтини идеи што ги заменуваат навлажнувачите на воздух

Отстранувањето на сувиот воздух во вашиот дом може да биде потпомогнато од здрави методи што ќе му бидат од корист и на вашиот имунолошки систем.

1. Садови со вода на радијаторот
Ставете вода во стаклена тегла и додајте неколку капки масло од лаванда, еукалиптус, чајно дрво и есенцијално масло од нане.

Испарувањето на водата ќе ја зголеми влажноста на воздухот, додека есенцијалните масла, кои покрај нивниот пријатен мирис, имаат и важни антивирусни својства, ќе имаат корисен ефект врз респираторниот тракт, но и врз елиминацијата на заморот.

2. Проветрување на просториите
Основната намена на проветрувањето на просториите е да се зголеми влажноста на воздухот, притоа задржувајќи ги прозорците отворени во зависност од надворешната температура.

Поточно, колку е постудено надвор, толку помалку ќе ги отворате прозорците, бидејќи чистиот воздух што влегува во просторијата веднаш станува сув и ја црпи постојната влажност на воздухот. Решението е просториите да се проветруваат до трипати на ден во кратки периоди.

3. Алишта кои се сушат на радијаторот
Наместо испраните алишта да ги исушите на друго место, користете ги како природен навлажнувач. Ставете ја сушарата за облека што е можно поблиску до радијаторите, па водата ќе испари, а во исто време ќе ја задржи влажноста на воздухот на соодветно ниво.

4. Провривање вода со кора од цитрусно овошје
Ставете вода во обично тенџере и додајте кора од портокал или лимон во неа, па оставете ја да зоврие. Испарувањето ќе ја подигне влажноста на воздухот, а миризбата на цитрусно овошје ќе ви го поткрене расположението.

извор:кафепауза.мк