Радио Милева
операција златна топка

Детали за крунисувањето на кралот Чарлс: Многу работи ќе бидат поинакви од она на што сите се навикнати (фото)

Детали за крунисувањето на кралот Чарлс: Многу работи ќе бидат поинакви од она на што сите се навикнати (фото)

Кралот Чарлс III веќе полека се подготвува за официјалното крунисување следната пролет, а според пишувањата, тој сака тоа да биде поскромно и помало, да го одразува новиот изглед на монархијата, а постои и можност да се одржи на 70-годишнина од крунисувањето на неговата мајка.

„Операција Златен глобус“ е името на планираното крунисување на Чарлс и веќе е во тек, па се очекува кралот да ја искористи како можност да остави свој личен печат на монархијата.

Изворите им откриле на британските медиуми дека очекуваат церемонијата да биде пократка, поедноставна и поевтина од онаа на која неговата мајка беше крунисана за кралица во 1953 година.

Тоа би било начин да се покаже на јавноста и на светот како ќе функционира неговата монархија во иднина, како и да се грижи за тековната криза на трошоците за живот.

Додека традиционалните аспекти на церемонијата се очекува да останат непроменети, се смета дека кралот ќе се обиде да ја прослави и заштити различноста на Велика Британија со поканување на членови од различни вери, вклучувајќи христијани, муслимани, Евреи, Хиндуси и Будисти.

„Операцијата Златен глобус“ започна веднаш по смртта на кралицата, и додека нејзиното височество мораше да чека 16 месеци за нејзината сопствена инаугурација во 1953 година, операцијата на Чарлс се очекува да се одржи во многу пократка временска рамка. Елизабета беше крунисана во јуни 1953 година, на раскошна церемонија. Која се смета дека чинела 1,57 милиони фунти во тоа време, што е околу 45 милиони фунти (повеќе од 50 милиони долари) денес.

Кралски извор за британскиот „Мирор“ изјавил дека при планирањето на настанот ќе се земе предвид состојбата на британската економија.

„Кралот е многу свесен за борбите на денешните Британци и ќе се погрижи да се исполнат неговите желби, додека неговата церемонија на крунисување треба да остане верна на долготрајните традиции од минатото, таа исто така ќе претставува монархија на модерниот свет“.

Деталните планови не се очекуваат да бидат објавени во наредните денови, бидејќи кралот и неговото семејство заминале во Балморал за да тагуваат приватно.

Фото:Принтскрин/Профимедија

Останати вести од Радио Милева