Живот и Стил

Десертот кој ќе ви го разубави денот: Куглоф со ореви и суво грозје

Десертот кој ќе ви го разубави денот: Куглоф со ореви и суво грозје

Сакате брз десерт, без да поминувате многу време во кујната?

Ви предлагаме одличен куглоф со суво грозје и ореви.

Состојки:

3 јајца
150 гр шеќер
250 гр брашно
150 гр суво грозје
100 гр сечкани ореви
50 мл. млеко
130 мл јогурт
100 мл масло
1 кеса за пециво
кора од лимон

Подготовка:

Јајцата се матат со шеќер, па се додаваат сите останати состојки и се меша.

Куглофот премачкајте го со масло и посипете го со брашно. Истурете ја изматената смеса и печете на 180 степени околу 50 минути.

Погледнете ги чекор-по-чекор инструкциите за подготовка:

Извор: Курир.мк