Љубов и Секс

Дали знаете некој што неодамна се заљубил? 5 работи кои ќе ви помогнат да стапите во врска за време на пандемија

Дали знаете некој што неодамна се заљубил? 5 работи кои ќе ви помогнат да стапите во врска за време на пандемија

Корона вирусот и ковид влијаат на секој аспект од нашиот секојдневен живот: работа, образование, воспитување деца, патувања, дружење … и романтичната страна на нашите животи, за жал, не е имуна на маките што ги носи пандемијата. Како да се заљубите за време на епидемија на смртоносен вирус?

1. Не го игнорирајте очигледното

Дури и кога се отворени кафулињата, клубовите и рестораните, се одржуваат разни настани, има гужви околу вас, не се залажувајте – се чини дека сѐ е нормално! Вирусот сѐ уште циркулира и сѐ уште може да се случи личноста со која разговарате да е асимптоматски вектор. Затоа три работи се клучни: заштитна маска, вакцина и отворен разговор.

Дури и во вашето лудило, не размислувајте да излезете со личност што ви се допаѓа ако имате барем еден сомнителен симптом или контакт, и задолжително прашајте ја другата страна дали е веројатно заразена. Да, секој пат!

2. Искористете ја можноста

Иако епидемијата што го зафати Светот е една од најтешките работи што нашите генерации ќе ги паметат, во запознавањето нови луѓе, на некој начин може да ви помогне да откриете како другата страна се справува со кризни ситуации.

Исто така, моменталната ситуација ќе ви покаже како некој со кого може да имате иднина размислува за големи теми што се важни кога започнувате семејство со некого: за вакцинација, за тоа колку се одговорни и сочувствителни итн.

3. Не бегајте од технологијата

Иако со години се жалиме дека технологијата, телефоните и компјутерите всушност нѐ отуѓуваат, за време на пандемијата тие се покажаа како многу корисни поради можноста за видео повици и брза комуникација, затоа не пропуштајте ја можноста да имате виртуелен состанок доколку сте спречени за излегување.

4. Размислете за работи за кои не сте зборувале порано

Пред само две години, никој не излегувал на кафе со некој што му се допаѓа, мислејќи „Што ако има ризичен контакт“, „Што ако член на семејството се бори против вирусот“, „Што ако има смртен случај“ итн.

Сега, таквите мисли се секојдневни и потребно е да се размислува за нив бидејќи нивото на стрес и вознемиреност е повисоко од порано, па можеби ниту вие, ниту личноста со која се гледате поради грижи ќе се покажат во вистинско светло. Бидете сочувствителни, имајте разбирање и отворено зборувајте за себе и за вашите стравови и искуства.

5. Бидете позитивни

Опкружени сме со тажни вести, големи грижи и стравови, и токму затоа оптимистичките и насмеани луѓе ни се попривлечни. Се разбира, ќе зборувате за моменталната ситуација и нема да го игнорирате „слонот во собата“, но тоа не смее да биде единствената тема, ниту ќе постигнете успех ако се препуштите на стресот и приказната за ковид.

извор: попара.мк