Љубов и Секс

Дали ве нервира што мажот заспива веднаш по сексот? Не би требало, тоа е добар знак за вас

Дали ве нервира што мажот заспива веднаш по сексот? Не би требало, тоа е добар знак за вас

Жените имаат желба за разговор после секс. Комуникацијата е полесна и поприродна за жените. Од друга страна, ако мажот не е комуникативен кога е полн со енергија, тој ќе биде уште помалку по водењето љубов.

Хемикалиите во телото на мажот се менуваат по оргазмот. Се ослободува биохемиски пролактин, кој физички го менува неговото тело и го прави уморен, објаснува Дејвид Мекензи, сексуален терапевт од Ванкувер, Канада.

Докторите Марк Лејнер и Били Голдберг, автори на книгата „Зошто мажите заспиваат после секс?“, имаат дополнително објаснување.

– Се верува дека напорот за време на сексот и по достигнувањето на кулминацијата ги исцрпува мускулите поради зголемено производство на гликоген и предизвикува поспаност. Бидејќи мажите имаат поголема мускулна маса отколку жените, тие се позаморни после сексот – велат.

Тие додаваат дека има малку докази зошто момчињата имаат поголема веројатност да спијат по сексот, но познато е дека по оргазмот, телото произведува окситоцин, пролактин, гама-аминобутирна киселина (ГАБА) и ендорфин и создава чувство на поспаност, пренесува Reader’s digest.

Велат дека постои друга теорија заснована на духовните аспекти на сексот дека поврзувањето на машкото и женското тело е свето дело што ја зголемува свеста со насочување на енергијата и подигнување на паровите на ново ниво.

Сексот и оргазмот се врв на духовната свест и претставуваат обединување на машката и женската енергија. Оргазмот на мажот е надворешен затоа што ејакулира и ова предизвикува губење на енергијата. Спротивно на тоа, оргазмот на жената е внатрешна експлозија на енергија, така што жената не ја доживува својата загуба и е во состојба да се гушка и да зборува со часови после сексот.

Лори Бетито, психолог од Монтреал, специјализиран за сексуалност, се согласува со оваа теорија.

– Жените сакаат да ги обработуваат своите искуства по сексот, а со тоа имаат и желба за разговор. Комуникацијата е полесна и поприродна за жените. Од друга страна, ако мажот не е премногу комуникативен кога е полн со енергија, тој ќе биде уште помалку по водењето љубов – вели тој.

Инаку, сексуалните терапевти се согласуваат дека дружењето по сексот помага во зајакнување на интимноста, приврзаноста и има корисен ефект врз врската.

извор: Попаара.мк