Живот и Стил

Дали грозјето носи вишок килограми?

Дали грозјето носи вишок килограми?

Богато со минерали, витамини и антиоксиданти вредни за организмот, но и со многу шеќери, грозјето дебелее само во еден случај.

Сомнежот доаѓа поради неговиот сладок вкус и всушност е едно од најслатките плодови на студената сезона од нутриционистичко ниво. Од друга страна, вкусно и супер хранливо, исто така е едно од сезонските овошја најбогати со хранливи својства. Неговите зрна се концентрат на минерали и даваат железо, калциум, магнезиум, калиум, цинк и бакар. Покрај тоа, богато е со витамини од групата Б, како што се витамини Б1, Б2, Б3 и Б6, кои се вредни за борба против психофизичкиот замор и за справување со преминот од топли во ладни месеци со повеќе енергија.

Дали грозјето дебелее? Еве ја вистината!

Грозјето е едно од најслатките плодови. Содржи големи количини на едноставни шеќери кои брзо се апсорбираат, а кога се проголтани во поголеми количини, промовираат прекумерно производство на инсулин, хормон кој го стимулира гладот ​​и промовира зголемување на телесната тежина и појава на дијабетес тип 2.

Совет е да го консумирате умерено: 100 грама грозје даваат околу 60 калории. Идеално е да се комбинира со растителни влакна и сезонски зеленчук што ја забавува апсорпцијата на шеќер, со протеини (месо, риба, јајца или мешунки) и со добри масти како оние присутни во екстра девствено маслиново масло и суво овошје (како и ореви, бадеми, итн.) кои го зголемуваат ефектот на заситеност.

Еве ги сите придобивки што ги има грозјето и зошто треба да се јаде:

Детоксикација на организмот
Ова овошје има добар ефект на детоксикација. Високата концентрација на калиум го стимулира отстранувањето на вишокот вода од телото и отокот. Ова овошје е исто така богато со растителни влакна. Предности? Влакната го промовираат здравјето и правилната функција на цревата и ви помагаат да бидете во форма.

Се бори со висок холестерол
Ова овошје е добар извор на витамин Ц, магнезиум и кверцетин, сојузници за правилно функционирање на циркулацијата на крвта.

Спречува стареење
Грозјето е богато со полифеноли со антиоксидантни ефекти како ресвератрол. Ги потиснува штетните ефекти на слободните радикали и штити од оксидативен стрес, кој е одговорен за стареењето.

Ова овошје е исто така добар извор на витамини кои одговараат на кожата
Обезбедува витамин А, вреден за тонот на ткивото. Исто така, обезбедува витамин Ц, кој го промовира производството на колаген, протеин кој ја одржува кожата еластична и ги потиснува воспалителните состојби на кожата, кој е одговорен за многу болести, вклучувајќи го и целулитот.