Живот и Стил

Дали ги миете забите под туш за да заштедите време? Стоматолозите предупредуваат дека тоа не е добра идеја

Дали ги миете забите под туш за да заштедите време? Стоматолозите предупредуваат дека тоа не е добра идеја

Ако ги миете забите под туш, тогаш треба да размислите дали е тоа добро, бидејќи стоматолозите предупредуваат дека можете да направите повеќе штета отколку корист!

Иако можеби е примамливо да ја забрзате утринската рутина, заштедата на време не вреди да се ризикува.

Како што објасни Пајал Бала, водечки стоматолог и клинички директор во Quest Dental, трикот не е нужно лош за вашите заби, но може да доведе до контаминација.

Всушност, може да завршите со голтање на сите видови бактерии кои не би ги посакале никаде во близина на вашата уста.

„Топлата вода под туш може да ги омекне влакната на вашата четка за заби, што може да ја направи помалку ефикасна во чистењето на забите“, рече Бала.

– Понатаму, стоматолошките експерти препорачуваат користење електрична четка за заби за потемелно чистење, и додека повеќето електрични четки за заби се водоотпорни, не би препорачал да ги потопите во вода бидејќи тоа може да ги оштети механизмот и влакната.

Што се однесува до оние непријатни бактерии што сакате да ги избегнете, вашиот туш може да биде жешка точка.

– Споделувањето на ист извор на вода за миење заби и чистење на телото може да доведе до пренесување на бактерии од други делови на телото во устата. Ова потоа може да го загрози вашиот имунолошки систем и да доведе до несакана болест – објасни таа и додаде:

– Главата на тушот може да содржи бактерии, а кога ги миете забите под неа, можеби ја изложувате четката за заби на таа бактерија, што повторно ја зголемува веројатноста да се разболите. Ако го делите тушот со некој друг, постои ризик од вкрстена контаминација.

Покрај овој фактор се зголемуваат и шансите да се лизнете, истакна таа.

– Водата и пастата за заби може да го направат подот за туширање лизгав, што може да го зголеми ризикот од падови и повреди. Затоа е подобро да бидете безбедни отколку да се жалите и да најдете друго време во утрото или ноќта да ги измиете вашите заби.

извор:kurir.mk