Љубов и Секс

Дали е ова тајната на добриот секс? Правилото на „шест минути“ би можело да го промени вашиот сексуален живот

Дали е ова тајната на добриот секс? Правилото на „шест минути“ би можело да го промени вашиот сексуален живот

Се вели дека секој почеток е тежок. Иако повеќето ќе се согласат дека оваа изјава е вистинита, таа не важи за почеток на романтична врска.

Нововенчаните парови не можат да го тргнат погледот еден од друг и постојано се трудат да се израдуваат.

Секојдневно ги негуваат пеперутките што ги чувствуваат во стомакот и времето заедно го сметаат за бесценето. Некои се заљубуваат толку многу што во партнерот го гледаат само најдоброто, а некои преку партнерството растат како луѓе.

Една од најважните работи на почетокот на врската е секако добриот секс. Страсните активности под чаршафите се толку добри, секој допир е возбудлив, а нововенчаните парови секогаш наоѓаат време за интимно уживање. После напорниот ден сексот е одмор, а не дополнителна обврска, а „главата ме боли“ е реченица која нема да им текне на новите љубовници.

Што ако сексот падне на листата на приоритети?

Сепак, сите добри работи се краткотрајни, барем кога е сексот во прашање. Кога занесот ќе премине во љубов и кога ќе се создадат подлабоки чувства, сексот паѓа на листата на приоритети, а љубовта почнуваме да ја добиваме преку разговори, поддршка и доверба. Ова може да биде проблем за долгогодишните партнери, а недостатокот на секс може да резултира дури и со непоправливи проблеми, понекогаш дури и со раскинување.

Доколку ви снема страст и инспирација после години врска, а свесни сте дека сексот е фундаментален дел од љубовната врска, имаме решение кое не чини ништо, е многу едноставно за имплементација, научно потврдено и функционира во сервис на взаемно задоволство.

Сексот овозможува физичка и психолошка поврзаност на партнерите, па затоа треба да интервенирате доколку забележите дека сте го запоставиле. Експертите велат дека можете да го направите ова користејќи го правилото од шест минути, кое може да ви го спаси сексуалниот живот. Не само да заштедите, забележуваат, туку да го подигнете за неколку нивоа и да ја зајакнете вашата врска.

Шест минути до секс, како на почетокот на врската

Советот за сексуални информации и едукација на Канада објави студија во која се наведува правилото од шест минути како најдобар и во исто време наједноставен начин за подобрување на вашиот сексуален живот. Вклучува предигра која трае шест минути. Без разлика дали му угодувате на вашиот партнер или тој вас, шест минути предигра е клучот за добар секс, вели истражувањето.

Без разлика дали се работи за орален секс, страсни допири или бакнување и без разлика дали тие шест минути ги делите меѓу двајцата партнери, сексот после тој временски интервал ќе биде многу подобар и попријатен.

Истражувањето било спроведено на 1.500 Канаѓани кои рекле дека им се потребни точно шест минути за да се опуштат и да уживаат во сексот.

Дури 61 отсто од жените потврдиле дека им требаат најмалку шест минути предигра за да можат воопшто да доживеат оргазам, а 55 отсто од мажите потврдиле дека сексот им бил многу подобар доколку партнерите пред тоа им понудат шест минути дополнително внимание.

Истото важи и за пост-сексуалните активности. Жените кои мажите ги милувале најмалку шест минути после секс се чувствувале задоволно.

Ако сте западнале во рутина, сега знаете едноставно и бесплатно решение кое би можело да го подобри вашиот сексуален живот, а можеби дури и да го врати во златното доба на почетоците на вашата врска.

Извор: Попара.мк