Радио Милева
„Музиката недостасува“

Црвена Јабука за Бекстејџ: „Нема пензија се додека не видиме дека љубовта го победила примитивизмот на Балканот“ (видео)

Црвена Јабука за Бекстејџ: „Нема пензија се додека не видиме дека љубовта го победила примитивизмот на Балканот“ (видео)

Бендот „Црвена јабука“ од Сараево, кој постои повеќе од 30 години, е познат по многуте хитови: „Дирлија“, „Бјежи кишо с прозора“, „То ми ради“…

Нејзин заштитен знак е пејачот на групата Дражен Жериќ- Жера кој е познат по својот специфилен имиџ, црвени патики и иста фризура која со години ја негува.

Неодамна тие имаа настап во Македонија, прилика која естрадниот магазин „Бекстејџ“ не ја пропушти да направи ексклузивно интервју.

Жера зборуваше за тоа дека нема да оди во пензија додека е жив и на сцена ќе биде додека може.

Фокусот од неговиот разговор беше дека се е сведено на виртуелното, а емоцијата и вистинската музика која ја чувствува ја нема.

Што повеќе кажа фронтменот на „Црвена Јабука“  за естрадниот магазин зад сцената погледнете во видеото

фото:Бекстејџ, принтскрин Јутјуб

Останати вести од Радио Милева