Живот и Стил

Чоколадни топчиња готови за 10 минути

Чоколадни топчиња готови за 10 минути

За почеток на неделата ви носиме брз рецепт за чоколадни топчиња кои ќе ги направите за само 10 минути, а потребните состојки можеби веќе ги имате во вашата кујна.

За следниот рецепт кој го најдовме на Јутјуб каналот „Quick, Simple & Delicious“, ќе ви бидат потребни само три состојки.

  • – 400 грама бисквити
  • – 2 до 3 банани
  • – 200 грама чоколадо

Подготовката е прилично едноставна, а процесот чекор по чекор може да го погледнете во видеото.

Подготовка:

Бисквитите сомелете ги во блендер или рачно иситнете ги додека не ја добиете текстурата како во видеото.

Излупете ги бананите, па истолчете ги во чинија, со вилушка. Додадете ги во садот со сомелените бисквити, па добро измешајте додека не добиете смеса налик на тесто.

Од тестото формирајте топчиња и наредете ги во плех.

Растопете чоколадо на пареа, па потоа едно по едно топче потопувајте во чоколадото. Она што ќе ви остане од растопената чоколада може да го искористите за декорација.

Топчињата оставете ги во фрижидер да се стврднат на 10 минути.

На здравје!

извор: точка.мк