Радио Милева
заборавиле на нив

Цеца се срами од една песна во нејзината кариера- нема пари за кои би ја пеела, а еве кои други пејачи избришаа песни од нивната меморија (фото)

Цеца се срами од една песна во нејзината кариера- нема пари за кои би ја пеела, а еве кои други пејачи избришаа песни од нивната меморија (фото)

Многубројните ѕвезди од српската јавна сцена на почетокот на својата кариера пееја се што можеа, но 20-30 години подоцна многумина од нив отпишаа поединечни песни како никогаш да не биле вклучени во албумите.

Светлана Цеца Ражнатовиќ, на пример, никогаш не криела дека не и се допаѓаат песните што авторите и ги дале на шеснаесет години и кога само што почнувала. Таа одамна заборави на „Цветак зановетак“ и „Купуј мико ципелице“, а песната од која, како што се наведува, најмногу се срами е „Грешка“.

Виолета Вики Миљковиќ ја започна својата музичка кариера во раните деведесетти. Снимаше се и сешто, а нејзините спотови беа полни со сцени од кои пејачката денес се срами. Песната „Беж Милане“ е дефинитивно песна која Вики никогаш не ја пее.

Саша Поповиќ имаше период во деведесетите кога сакаше да биде соло пејач. Издаде еден албум за „Зам продукција“, а песните беа смешни. Песната „Хороскоп“ ја сними во дует со Злата Петровиќ, која му помогна да се наметне меѓу публиката.

Подоцна и Злата и Саша се откажаа од овие песни.

Вера Матовиќ кариерата ја започна во седумдесетите, а потоа имаше песни кои се слушаат и денес. Во 2000-тите, оваа пејачка му подлегна на трендот и реши да сними некои помодерни песни – ја објави „Клачкалица“, за која сними и спот кој стана атракција меѓу младите. Сепак, таа никогаш повеќе не ја отпеа.

Снежана Бабиќ Снеки е позната по своите живи песни, но и по одличните дуети кои почна да ги снима кога ги презеде работите во свои раце. Во 1990-тите ја објави песната „Падобранец“, за која сними и спот. Иако децата ја сакаа оваа чудна песна, Снеки како да ја избриша од нивното сеќавање.

Веќе во далечната 2000 година, Мира Шкориќ ја сними песната „Обоје чу да одлежим“. Иако песната беше одлично прифатена од публиката, Мира не ја вклучи на неодамнешниот концерт на кој прослави триесет години од својата кариера.

Очигледно го избришала овој хит од меморијата.

Фото:Принтскрин/ДамирДервишагиќ/Е.Јовановиќ

Останати вести од Радио Милева