Живот и Стил

Брзо и здраво: Рецепт за протеинско какао смути

Брзо и здраво: Рецепт за протеинско какао смути

Бананите се одличен начин за зајакнување на имунитетниот систем и заштита на организмот од болести затоа што содржат многу витамин Ц. Овој важен витамин е потребен и за производство на колаген во кожата и делува како антиоксиданс кој помага во борбата против оштетувањето на слободните радикали низ целото тело.

Состојки:

1 замрзната зрела банана
1 лажица сурово какао во прав
2 урми, без семка
½ лажички цимет
1 чаша бадемово млеко
1 лажица прашок од протеини од коноп
1 лажица путер од бадем

Постапка за подготовка:

Измешајте ги сите состојки во вашиот блендер за храна или Нутри Булет.

Истурете во чаша и уживајте.

извор:курир.мк