Живот и Стил

Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Ако немате време за комплицирани јадења, подгответе брзи и вкусни пилешки ролни со сланина.

Состојки:

1 кг. пилешки стек
тенки листови сланина
100 гр. кашкавал
5 кисели краставички
босилек
кари зачин
сол, бибер
зејтин

Подготовка:

Стекот исечете го на шницли, исчукајте го со чук за месо. На алуминиумска фолија ставете малку зејтин, сол и бибер и наредете три парчиња сланина, ставете над нив парче стек и зачинете со кари и босилек.

Додадете лист кашкавал и ситно сецкани кисели краставички.

Свиткајте во ролат и замотајте во фолијата на која претходно имате ставено сол, бибер и зејтин.

Во зовриена вода ставете ги фолиите со замотаните ролати околу 10 минути и извадете ги.

Одвиткајте ги и ставете во рерна да поруменат.

Извор: Курир.мк